28 czerwca 1919 roku Roman Dmowski jako przedstawiciel narodu polskiego podpisał Traktat Wersalski, który przywrócił po 123 latach nieobecności naszą Ojczyznę na mapy świata. Łódzcy narodowcy uczcili tę niezwykle ważną datę w historii Polski.
Traktat Wersalski to główny traktat pokojowy kończący I wojnę światową, podpisany 28 czerwca 1919 roku podczas paryskiej konferencji pokojowej przez Niemcy, mocarstwa Ententy, państwa sprzymierzone i stowarzyszone. Traktat ustalił wiele granic międzypaństwowych w Europie oraz wprowadził nowy ład polityczny, a przede wszystkim przywrócił do życia Polskę. W paryskiej konferencji brało udział 27 zwycięskich państw. Polska była reprezentowana przez Ignacego Paderewskiego i (przede wszystkim) Romana Dmowskiego.
W związku z powyższym w ostatni piątek kilkunastu członków Ruchu Narodowego i Młodzieży Wszechpolskiej zebrało się pod tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego w Kościele oo. jezuitów przy ul. Sienkiewicza 60 w Łodzi. Po krótkim przedstawieniu historii związanej z okolicznościami podpisania traktatu wersalskiego zgromadzeni uczcili twórcę II RP modlitwą ks. Piotra Skargi, złożyli kwiaty i zapalili znicz.

Dalsza część wykładowa odbyła się na Tuwima 34. Na początek kol. Piotr Kołacki (MW) przedstawił sylwetkę Romana Dmowskiego ukazując w chronologicznym porządku w jaki sposób ów stał się architektem niepodległej Polski. Następnie kol. Sebastian Hejniak (RN) omówił postanowienia Traktatu Wersalskiego oraz zakulisowe ciekawostki związane z podpisaniem go.







JS