Województwo

150 rocznica urodzin Romana Dmowskiego w Zgierzu

9 sierpnia na Placu Jana Pawła II pod tablicami patriotycznymi na Urzędzie Miasta Zgierza odbyła się uroczystość z okazji 150. rocznicy urodzin Romana Dmowskiego, zorganizowana przez zgierski Ruch Narodowy.
 
Zebrani wysłuchali przemówienia kol. Kamila Klimczaka, który w skrócie przedstawił dokonania Romana Dmowskiego
i aktualność jego myśli w obecnych czasach. Zapowiedział też podjęcie działań na rzecz upamiętnienia Dmowskiego w Zgierzu.

Zgierski RN wystosował też z tej okazji specjalne oświadczenie, którego treść poniżej zamieszczamy:
Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie
Są one tym większe, im wyższy przedstawiam typ człowieka
Roman Dmowski
9 sierpnia br. mija 150. rocznica urodzin Romana Dmowskiego – twórcy ruchu narodowego, wybitnego polityka, jednego z głównych twórców niepodległej Polski. W związku z tą rocznicą chcemy przede wszystkim oddać hołd temu wielkiemu Polakowi.
Musimy też stwierdzić, że dziedzictwo polityczne Romana Dmowskiego oraz jego osiągnięcia są w obecnej rzeczywistości deprecjonowane i poniżane. Wkład ruchu narodowego w budowanie zorganizowanego Narodu i w odzyskanie niepodległości przez naszą Ojczyznę jest wymazywane z podręczników historii i oficjalnej narracji historycznej.
Jako narodowcy i uczniowie Dmowskiego nie możemy przejść obok tego obojętnie. Będziemy działać na rzecz upamiętnienia postaci Dmowskiego i jego dokonań w przestrzeni publicznej oraz o równorzędne miejsce dla niego razem z innymi ojcami polskiej niepodległości.
Jednocześnie zachęcamy Polaków do zgłębiania myśli Dmowskiego i wyciągania z niej wniosków, by w polskim dyskursie publicznym dominowała merytoryczna dyskusja, którą reprezentowała Narodowa Demokracja, a nie tanie efekciarstwo i nieprzemyślane, działania, narażające Naród Polski na straty.
(-) Ruch Narodowy w Zgierzu
Social Network Integration by Acurax Social Media Branding Company