Województwo

70. rocznica mordu żołnierzy KWP przez UB w Bąkowej Górze

W sobotę 07.05.2016 roku w Bąkowej Górze odbyły się uroczystości uczczenia pamięci dwunastu Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego zamordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa. Na obchodach nie mogło zabraknąć delegacji radomszczańskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej, która złożyła kwiaty na grobie poległych Żołnierzy.

Obecni byli również kombatanci z obszaru województwa łódzkiego, władze miejskie, gminne oraz organizacje narodowe i patriotyczne. Uroczystości odbyły się pod patronatem Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza, który był na nich obecny. Mszę Świętą na cmentarzu w Bąkowej Górze koncelebrował Arcybiskup Senior Stanisław Nowak. Uroczystości przy grobie Żołnierzy KWP odbyły się z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego, został również odczytany Apel Pamięci.

Po opanowaniu Radomska 20 kwietnia 1946 r. przez żołnierzy KWP komunistyczny aparat terroru rozpoczął wzmożone działania w celu likwidacji tej organizacji. Przez kilka następnych dni dokonano bezprawnego zatrzymania i aresztowania 17 żołnierzy KWP. W oparciu o materiał dowodowy uzyskany w wyniku stosowania wobec oskarżonych tortur, w dniu 30 kwietnia 1946 r. sporządzony został akt oskarżenia. Zarzucał on zatrzymanym udział w zbrojnej akcji na Radomsko, zawierał również szereg czynów, w których to zdarzeniach w ogóle nie brali udziału. Prokurator Garlicki zgłosił wobec wszystkich oskarżonych żądanie wymierzenia kary śmierci.

6 maja 1946 r. wszystkich 17 aresztowanych przetransportowano z aresztu PUBP w Piotrkowie Tryb. do aresztu PUBP w Radomsku, przy ul. Kościuszki 6, gdzie byli głodzeni i bici. Następnego dnia rano zostali przewiezieni do kina Kinema, gdzie – na sali kinowej – byli sądzeni w tzw. procesie pokazowym. Oskarżeni przyznali się do udziału w akcji na Radomsko, natomiast nie przyznali się do zarzucanych im czynów, w których nie brali udziału. Na koniec prosili o łaskawy wymiar kary. Rozprawa była krótka, bez zachowania podstawowych zasad postępowania – nie przesłuchano żadnych świadków, pogwałcono prawo oskarżonych do obrony przez uniemożliwienie im kontaktu z obrońcą z urzędu, który w ciągu całej rozprawy nie zabrał głosu. Po krótkiej naradzie sąd 7 maja 1946 r., ogłosił wyrok, mocą którego skazał na karę śmierci: Jana Rogulkę, Józefa Kapczyńskiego, Józefa Koniarskiego, Ryszarda Nurkowskiego, Benedykta Ratajskiego, Czesława Turlejskiego, Karola Wielocha, Stanisława Wersala, Ryszarda Chmielewskiego, Leopolda Słomczyńskiego, Tadeusza Schabowskiego, Piotra Proszewskiego, a na 15 lat więzienia: Stanisława Śliwińskiego, Adama Lasonia, Józefa Ziębę, Kazimierza Matuszczyka, Tadeusza Galę.

Bezpośrednio po ogłoszeniu wyroku wszystkich 17 skazanych niezwłocznie przetransportowano z sali kina do aresztu PUBP w Radomsku (ul. Kościuszki 6). Ostatnim, który widział skazanych żywych, był ks. Stanisław Piwowarski, który ich spowiadał i udzielał komunii. Skazani zostali zamordowani w piwnicy PUBP w Radomsku w nocy z 9 na 10 maja 1946 r., a następnie zwłoki, ciężarówką przy eskorcie funkcjonariuszy UB i wojska, wywieziono do bunkra w lesie, w okolicy Bąkowej Góry, gdzie zostały zakopane.

Plugin for Social Media by Acurax Wordpress Design Studio