Historia i Kultura

701. rocznica koronacji Łokietka na króla Polski

W ostatnią środę świętowaliśmy dokładnie 701. rocznicę koronacji Władysława Łokietka na króla Polski. Poniżej krótko o jego osobie, wraz z kilkoma zdjęciami z uczczenia tej rocznicy w jednym z miast w woj. łódzkim – Sieradzu, z którym zresztą był mocno związany.

Historia

Władysław Łokietek to jedna z ciekawszych postaci w polskiej historii, a zarazem jedna z bardziej zasłużonych. Urodzony w 1260 r. monarcha był od początku związany z regionem Kujaw, gdzie zresztą przez wiele lat sprawował rządy. Będąc małym chłopcem znajdował się pod opieką swojej matki, która jako regent rządziła Kujawami Brzeskimi i Dobrzyniem. Po kilku latach Łokietek w końcu sam objął rządy, choć w latach 1275-1288 musiał je dzielić ze swoimi braćmi. Jeszcze w 1288 r. objął władzę w księstwie sieradzkim po śmierci swojego przyrodniego brata – Leszka Czarnego. Ten monarcha poza Sieradzem rządził również w Krakowie, przez co wraz z jego odejściem nastąpił okres walki o to niezwykle ważne księstwo. W ciągu tych kilku lat starć Łokietek zdołał zawrzeć sojusz z królem Węgier, którego wojska wsparły polskiego księcia w walce o Małopolskę z władcą Czech – Wacławem II. Tę wojnę Władysław jednak przegrał i od 1292 roku był on lennikiem Wacława.

Ilustracja
Władysław Łokietek | Poczet królów i książąt polskich – Jan Matejko

Przez następne lata Łokietek współpracował razem z Przemysłem II, aż do 1296 r., w którym to roku niedawno koronowany król Polski został zamordowany. Pomimo starć z Henrykiem III Głogowczykiem Łokietkowi udało się przejąć po Przemyśle Pomorze Gdańskie oraz większość Wielkopolski. Jednak największym rywalem polskiego władcy byli Czesi, którzy upomnieli się od niego o hołd lenny z jego ziem, na co przystał. Mimo to nie spełnił on warunków umowy, przez co został zaatakowany przez Wacława II, który od 1300 r. nosił tytuł króla Polski.

Łokietek jednak powrócił w 1304 r. do Polski, a dokładniej do Sandomierza. Na jego szczęście już w rok później umarł Wacław II, a już w 1306 r. jego następca – Wacław III. Dzięki temu fortunnemu splotowi wydarzeń Łokietek odzyskał panowanie w znacznej części swych poprzednich ziem, a ponadto posiadł Małopolskę. Jednak już w latach 1308-1309 musiał walczyć o Pomorze Gdańskie, które najpierw utracił na rzecz Brandenburgii, a następnie na rzecz Zakonu, który, o ironio, wezwał na pomoc. Tym samym Polska straciła dostęp do morza na ponad 150 lat, aż do czasów Kazimierza Jagiellończyka.

Włącz Polskę- Polska-szkola.pl
/ wlaczpolske.pl

Następne lata panowania Łokietka upłynęły pod znakiem walk z opozycją wewnętrzną, konsolidacji ziem polskich (a dokładniej Wielkopolski) oraz, rzecz jasna, starań o koronę królewską. Dzięki zgodzie papieża (mimo, że niebezpośredniej) został koronowany 20 stycznia 1320 r. w katedrze na Wawelu. Niestety ostatnie lata życia Łokietka upływają pod znakiem wojen z potężniejszymi od niego sąsiadami – Zakonem Krzyżackim i Królestwem Czech. Co prawda jego postać często jest kojarzona z wygraną bitwą pod Płowcami z 1331 r., jednak same wojny Polski ze wspomnianymi państwami kończyły się klęskami, które kosztowały Łokietka utratę ziemi dobrzyńskiej oraz Kujaw.

Bitwa pod Płowcami – Wikipedia, wolna encyklopedia
Płowce – Juliusz Kossak

Władysław I Łokietek umarł 2 marca 1333 r. na Wawelu. Był i nadal jest on władcą odbieranym pozytywnie i docenianym za swoją wytrwałość w walce o polskie ziemie, które ostatecznie w dużej mierze zjednoczył.

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, stoi i odzież wierzchnia
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, odzież wierzchnia, budynki, ulica i niebo
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, stoi i pomnik
Może być zdjęciem przedstawiającym kwiat i pomnik

Rafał Bartosiewicz

Źródło – pl.wikipedia.org

Social Media Icons Powered by Acurax Web Design Company