Łódź

80. rocznica pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz – relacja z uroczystości w Łodzi

W niedzielę 14 czerwca 2020 r. przypadła 80. rocznica pierwszego wywozu polskich więźniów z Tarnowa do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Z tej okazji odbyły się uroczystości, których organizatorami były stowarzyszenie marszlodz.pl, a także działacze Młodzieży Wszechpolskiej, ONR-u i Ruchu Narodowego.

Obchody tej okrągłej rocznicy rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w kościele pw. Opieki św. Józefa i Matki Bożej z Góry Karmel w intencji ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych, która trwała od godziny 11:30. Później o godzinie 13:00 rozpoczęła się już uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę transportu 728 więźniów na placu Pamięci Narodowej niedaleko kościoła.

Aranżacja tego wydarzenia wyglądała następująco: na podwyższeniu placu zamieszczona była mównica, a obok niej znajdowały się transparenty z wizerunkami św. M.M. Kolbego oraz rtm. Witolda Pileckiego, a w pobliżu znajdowały się liczne polskie flagi. Ponadto na samym tyle placu działacze MW i RN rozłożyli niezwykle długą flagę Polski.

Przechodząc do rzeczy, poza wspomnieniami o tymże transporcie organizatorzy mówili również o niezłomnych postawach św. M.M. Kolbego, Służebnicy Bożej Stanisławy Leszczyńskiej, rtm. W. Pileckiego, a także na temat dzieci z ul. Przemysłowej oraz więźniach z Radogoszcza, którzy tragicznie zginęli w pożarze wywołanym przez Niemców. W ramach tej uroczystości m.in. omawiano poszczególne wydarzenia historyczne, odczytywano relacje świadków (np. męczeńskiej śmierci św. M.M. Kolbego), listy więźniów obozu koncentracyjnego, a także specjalnie przygotowano muzyczny występ, podczas którego wybrzmiała piękna, wzruszająca piosenka o dzieciach z Przemysłowej, autorstwa Grupy Twierdza Pamięć. Pomiędzy poszczególnymi omówieniami miały miejsce tzw. „apele poległych”, w których to działacze MW przedstawiali krótkie opisy poszczególnych więźniów, którzy znaleźli się w pierwszym transporcie do KL Auschwitz.

Na zakończenie organizatorzy zakończyli oficjalne obchody, zachęcając przy tym do złożenia zniczy przy pomniku upamiętniającym tragiczną śmierć blisko 1500 polskich więźniów na terenie Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Po tym odmówiono koronkę do św. Maksymiliana Marii Kolbego przed wspomnianym pomnikiem, co ostatecznie zakończyło upamiętnienie omawianych na uroczystości osób.

Obecni na uroczystościach działacze Młodzieży Wszechpolskiej z Okręgu Łódzkiego

Transmisja z tego wydarzenia odbyła się m.in. na profilach na Facebook’u: Młodzież Wszechpolska – Okręg Łódzki, marszlodz.pl oraz na kanale YouTube Chrobry Szlak. Oto jedna z tych relacji:

https://www.facebook.com/watch/?v=286455702741164

Rafał Bartosiewicz

Floating Social Media Icons by Acurax Wordpress Designers