Łódź

Ani feminizm, ani szowinizm – SZACUNEK!

8 marca z inicjatywy twórców bloga „Damy i Panowie” odbyła się wystawa prokobieca. W ten sposób próbowano zwrócić uwagę na problemy kobiet ignorowane zarówno przez opinię publiczną, jak rzekomo walczące o prawa kobiet „feministki”. Te problemy to m.in. gwałty, niewolnictwo, uprzedmiotowienie oraz zabijanie dziewczynek w łonach matek (aborcja). W czasie wystawy Maria Piekutowska z Młodzieży Wszechpolskiej oraz Marta Niemczyk z redakcji Narodowej Łodzi zebrały ciekawą ankietę dotyczącą… szacunku do kobiet.

1. „Co to jest szacunek?”

Na to banalne pytanie nikt nie potrafił odpowiedzieć od razu. Wreszcie padały takie słowa jak: zaufanie, tolerancja, akceptacja, poważanie, coś dobrego, podziw. Jedna z pań stwierdziła, że „Szacunek to bardzo ważne słowo, prawie jak <<kocham>>”. Ktoś inny: „Szacunek jest czymś wielkim, na co trzeba sobie zasłużyć”.

2. „Czy kwiaty/gesty wystarczą do wyrażenia szacunku?”

Niemal wszystkie napotkane osoby były zgodne: same kwiaty są bez znaczenia. Jeden z panów stwierdził „Gdybyśmy ograniczyli się tylko do kwiatów raz czy kilka razy w roku, to byłoby… bardzo słabo”. Kobiety wyrażały się na temat materialnego wymiaru gestów, która choć bardzo przydatna w okazywaniu szacunku, nie zapewnia go. „Gesty niepoparte prawdziwym szacunkiem bolą”. Wreszcie szacunek powinniśmy okazywać sobie w każdej sytuacji, 365 dni w roku.

3. „Czego oczekuje Pani od mężczyzn?”

Przede wszystkim: szacunku. Panie odpowiadały, że od mężczyzn oczekują bycia szanowaną, kochaną, ale też tego, by umieli słuchać, nie ubliżali kobietom oraz liczyli się z ich zdaniem! Bardzo ważne jest wsparcie, pocieszenie, zapewnienie bezpieczeństwa, uszanowanie godności.

10930869_446836708805423_156354456808247178_n

Zarówno wystawa, jak i ankieta, pomimo niepozornego wyglądu, cieszyły się dużym zainteresowaniem. Paniom rozdano kwiaty, a panom kartki z cytatami o kobietach. Szczególne reakcje wywołały cytaty biblijne, jak ten:

„Mężowie, miłujcie żony i nie bądźcie dla nich przykrymi! (Kor 3, 19)”

Jak widać w damsko-męskim dyskursie jest miejsce na spokojny dialog bez wrzasków, transparentów i wzajemnego ubliżania.

Floating Social Media Icons by Acurax Wordpress Designers