Publicystyka

Apel do kibiców – dość nienawiści!

Publikujemy apel naszego czytelnika do kibiców łódzkich drużyn nadesłany do redakcji:

„Jestem łodzianinem. Dumnym z historii miasta, w którym się urodziłem, a które zbudowali ludzie różnych kultur i religii. Choć różnili się między sobą, to potrafili współpracować i to na wielu polach. Przykładem jest choćby historia bazyliki archikatedralnej, przy budowie której mieli swój udział nie tylko katolicy, ale też ewangelicy, żydzi i prawosławni. Współdziałanie to wyprzedzało na wiele lat ideę ekumenizmu.

Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach, gdy zdecydowanie mniej między nami różnic, dominuje monokultura i przytłaczająca większość ludzi wierzy podobnie, reprezentując zbliżone wartości na codzień, o wiele łatwiej o współpracę dla dobra ogółu. A jednak, nie jest to takie oczywiste i zdanie, które zapiszę poniżej ukaże to z całą swoją mocą:

Jestem łodzianinem i .. kibicem Widzewa (lub – jestem kibicem ŁKS-u).

Od razu u sporej części łodzian zapala się czerwona lampka, nieprawdaż? Co takiego wzbudza na tyle negatywne uczucia, że naprzeciw siebie (czasem nawet z kastetami, tasakami i łańcuchami w rękach) stają koledzy ze szkoły, z pracy, sąsiedzi z tego samego osiedla, tej samej ulicy.. Ludzie, którzy praktycznie niczym się nie różnią poza tym, że sympatyzują z inną drużyną piłkarską. Gdyby nie posiadali wiedzy o tym, kto komu kibicuje, mogliby być najlepszymi przyjaciółmi. Zdarza się, że nimi są.Do czasu .. meczu.

A może być inaczej, powinno być inaczej. Dowodem tego są patriotyczne pielgrzymki kibiców, czy Marsze Niepodległości, gdzie obok siebie maszerują fani z całej Polski. Łączy ich pomyślność Ojczyzny i budowanie przyszłości Polski.

Czy kibiców w Łodzi może połączyć pomyślność miasta, w którym żyją i wierzę, że pragną by się rozwijało? Od paru lat widać wiele pozytywnych działań. Miasto się zmienia, przeprowadzane są inwestycje, kamienice są rewitalizowane, buduje się Nowe Centrum Miasta i wspaniały dworzec Łódź-Fabryczna. Wreszcie powstają stadiony, poprawia się baza sportowa.

Niestety, w ślad za tym wszystkim nie idzie rozwój sportowy ŁKS-u i Widzewa. Tak źle jak obecnie nie było chyba nigdy. Pierwsze zespoły tych klubów grają w III i IV lidze! Czy współpraca obu klubów może pomóc w wydostaniu się z dna zapaści? Oczywiście. Prozaiczny przykład – obecnie potencjalny sponsor musi brać uwagę przy zaangażowaniu się w dany klub, czy druga część miasta nie będzie jego produktów bojkotować. To nienormalna sytuacja, wręcz chora!

Czas to przełamać, bo razem możemy więcej. Współpracując nie tylko będzie nam się lepiej żyło w naszym mieście, ale też mamy szansę dogonić piłkarsko najlepsze drużyny w Polsce. Łódź na to zasługuje!

Jak zatem wyeliminować destrukcyjne zachowania? Kibice to przeważnie młodzi ludzie. Idealiści. Tworzą grupy osób identyfikujących się z konkretnym klubem, jego barwami i historią. Utożsamiają się też z miastem, w którym żyją. I nie są obojętni. Wierzą, w przeciwieństwie do wielu osób starszych, że świat można uczynić lepszym. A zatem trzeba te pozytywne cechy ukierunkować dla dobra nie tylko konkretnego klubu, ale i miasta, w którym żyją. Może władze miasta powinny wziąć to pod uwagę i podjąć jakieś konkretne działania właściwie motywujące młodych ludzi?

Wszyscy jesteśmy łodzianami, chcemy by nasze miasto było najlepszym na świecie miejscem do życia. Cieszą nas inwestycje, nowe miejsca pracy, piękniejsze ulice, kamienice, stadiony. Jednak ten pozytywny obraz zakłóca szowinizm oraz nienawiść do fanów drużyny z drugiej strony miasta. Marzy mi się by to przełamać, by władze Łodzi oraz całe łódzkie środowisko piłkarskie rozpoczęło działania mające przynieść temu kres.

Sportowa rywalizacja – tak, nienawiść do kibiców przeciwnej drużyny – nie. Czy to tylko utopia? Od nas zależy. Koledzy, sąsiedzi, przyjaciele, zgoda jest w naszych rękach. Wybierzmy to co dobre i zacznijmy się wzajemnie szanować. Warto chociaż spróbować!

Ps. Ten apel warto przekazać dalej i rozpropagować. Może jest więcej osób podobnie myślących.

Pozdrawiam
Arkadiusz”
Źródło zdjęcia: Youtube
Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company