Łódź

Armaty na kwiaty

Tuż przed jednym z ważniejszych w tradycji katolickiej (ale nie tylko) świąt, jakimi jest Święto Wszystkich Świętych, rząd w ramach walki z pandemią podjął kolejną kuriozalną decyzję o zamknięciu cmentarzy.

Decyzja o zamknięciu cmentarzy za „pięć dwunasta” dnia Wszystkich Świętych to nie tylko cios dla katolików, chrześcijan, ale i ludzi niewierzących, chcących uczcić pamięć swoich zmarłych bliskich, lecz także cios w kolejną branżę. Wielu handlarzy kwiatów i plantatorów na ten dzień przygotowywało się cały rok. O ile znicze nie stracą na wartości, to w przypadku kwiatów istnieje ryzyko dużych strat. Nie dorobią również drobni handlowcy, osoby chcące okazjonalnie podreperować swój domowy budżet, które w normalnych warunkach wykorzystałyby koniunkturę.

Wspomnieli o tym przedstawiciele Konfederacji na konferencji, która odbyła się 2 listopada.

Głos zabrał min. poseł Michał Urbaniak: https://www.youtube.com/watch?v=262sCJSqQ5s

Cmentarze komunalne podlegają pod Zarząd Zieleni Miejskiej i mogłyby być traktowane jako swoiste „parki”, który to fakt wykorzystał proboszcz parafii w Ksawerowie, otwierając miejscowy cmentarz dla odwiedzających.

Do sytuacji odnieśli się łódzcy samorządowcy z KO, którzy postanowili zakupić chryzantemy i obsadzić nimi miejsce skwerki czy gazony. Co ciekawe Przewodniczący RM Marcin Gołaszewski sadząc kwiaty w rejonie łódzkiego „Manhattanu” z rozbrajającą szczerością przyznał, że jest to miejsce zaniedbane, w rozsypujących się gazonach rosną chwasty, miejsce jest brzydkie…

Tylko kto za nie odpowiada na co dzień? A jest to przecież rejon „Stajni Jednorożców”, reprezentacyjne centrum miasta.

Idąc za głosem serca i chcąc pomóc branży z podobnymi działaniami wyszli społecznicy z Górnej.

W dniu 3 listopada obsadzili kilka gazonów przy ulicy Ciołkowskiego, Pabianickiej/Wólczańskiej i przy pl. Niepodległości. Jeden z nich, społecznik i działacz łódzkiego Ruchu Narodowego założył również zbiórkę by kontynuować akcję. Przypomnijmy, iż rok temu, również po „zrzutce”, zakupił ponad 200 zniczy które zapalił na grobach osób opuszczonych i nieustalonej tożsamości na cmentarzu na Gadce Starej.

Chętnych do wsparcia zbiórki zapraszamy na stronę: https://zrzutka.pl/rsbd9u

Social Network Integration by Acurax Social Media Branding Company