Publicystyka

Bartosz Florek – wywiad z kandydatem do Młodzieżowej Rady Miasta Rawy Mazowieckiej”

25 września w Rawie Mazowieckiej odbędą się wybory, w których uczniowie rawskich szkół wybiorą skład XII kadencji Młodzieżowej Rady Miasta. Jednym z kandydatów startujących w tych wyborach jest Bartosz Florek: redaktor naszego portalu, którego kandydaturę chcemy Wam przedstawić.
Poniższy wywiad dedykujemy uczniom Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rawie Mazowieckiej.

Narodowa Łódź:
mógłbyś przedstawić bliżej swoją osobę?
Bartosz Florek: nazywam się Bartosz Florek, mam 15 lat, obecnie uczęszczam do Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rawie Mazowieckiej. Pomimo młodego wieku jedną z najistotniejszych dziedzin w moim życiu jest działalność społeczna, a mówiąc konkretniej – narodowa. Pierwsze kroki zaczęły się od stworzenia przeze mnie w marcu 2018 roku strony na Facebooku o nazwie „Młodzież Patriotycznej Polski”, która istnieje do dziś. Jak sama nazwa wskazuje, jest to profil o charakterze patriotycznym. Szczególny nacisk kładłem na propagowanie historii Polski.
Na początku grudnia 2018 roku postanowiłem spróbować swoich sił jako redaktor tego portalu, na którym moje nazwisko zadebiutowało za sprawą artykułu o wiceprezesie IV Zarządu Głównego WiN – mowa tu o Adamie Lazarowiczu. I w ten oto sposób zacząłem pisać artykuły historyczne dla Narodowej Łodzi, aczkolwiek nie ograniczałem się tylko i wyłącznie do tego, ponieważ przeprowadziłem niejeden wywiad. Myślę, że najciekawszy był z raperem rodem ze sceny tożsamościowo-patriotycznej, czyli Evtisem.
Warto też wspomnieć, że moja współpraca ze środowiskiem narodowym nie ograniczyła się jedynie do bycia redaktorem tego portalu. W połowie lutego bieżącego roku wraz z kolegami z Młodzieży Wszechpolskiej wspólnymi siłami po raz pierwszy na terenie Rawy udało nam się przeprowadzić akcję „Kocham Polskę”. Na początku lipca zostałem oficjalnie zaprzysiężony na działacza tej organizacji.


Narodowa Łódź :byłeś również posłem na tegoroczny Sejm Dzieci i Młodzieży, mógłbyś nam opowiedzieć o tym coś więcej?
Bartosz Florek: posłowie SDiM byli wyłaniani na etapie rekrutacyjnym. Tegorocznym zadaniem 2-osobowych zespołów było stworzenie projektu, którego celem jest popularyzacja historii wybranego posła II RP, który działał dla dobra naszej Ojczyzny w czasach II Wojny Światowej. Wraz z kolegą wybraliśmy posła Zbigniewa Stypułkowskiego. O mandaty posłów na SDiM w Rawie Mazowieckiej ubiegało się 5 zespołów: cztery ze Szkoły Podstawowej nr. 2 i jeden z SP nr. 1. Dostał się tylko jeden zespół, w skład którego wchodziłem ja i kolega.
Podczas obrad, które odbyły się 1 czerwca, miałem zaszczyt być wśród grona ok. 30 osób, które miały swoje wystąpienie na mównicy sejmowej. Jestem z tego faktu zadowolony tym bardziej że jako jeden z dwóch posłów na trzydziestu przemawiałem bez żadnych notatek. Licząc wszystkie wyświetlenia mojego wystąpienia z każdego portalu, łącznie zobaczyło je ok. 80 000 osób.


Narodowa Łódź : dlaczego postanowiłeś wystartować w wyborach do Młodzieżowej Rady Miasta?
Bartosz Florek: podjąłem taką decyzję, ponieważ w MRM z definicji znajdują się osoby, które chcą działać dla dobra ogółu. Dziś takie osoby są na wagę złota, ponieważ niestety większość jest bierna i nie chce się angażować. Oprócz tego w MRM wspólnymi siłami możemy zrealizować nasze pomysły dla lokalnej społeczności – ograniczeniem jest jedynie nasza kreatywność.


Narodowa Łódź : jak wyglądała procedura zgłaszania kandydatur w tych wyborach?
Bartosz Florek: po spotkaniu informacyjnym o tym, czym jest Młodzieżowa Rada Miasta i na czym polega jej działalność, zainteresowani otrzymali kartę, na której musieli zebrać wymagane podpisy 20 uczniów i 2 nauczycieli poparcia ich kandydatury. Po przekazaniu podpisów nauczycielowi, który koordynuje tegoroczne wybory do MRM, można rozpocząć kampanię wyborczą.


Narodowa Łódź : przekazałeś już wymaganą liczbę podpisów?
Bartosz Florek: gdybym tego już nie zrobił, nie udzieliłbym tego wywiadu. Podczas rozmowy z koordynatorem zajmującym się zbiórką podpisów dowiedziałem się, że jako pierwszy zgłosiłem swoją kandydaturę.Narodowa Łódź : w takim razie jakie przykładowe pomysły chciałbyś zrealizować jako radny Młodzieżowej Rady Miasta?
Bartosz Florek: w pierwszej kolejności pomyślałem, że warto by było uatrakcyjnić obchody rocznic historycznych w Rawie. Dla młodzieży są one – z pewnymi wyjątkami – mało atrakcyjne, a nie ukrywajmy, że dzięki nim można rozpalić iskierkę patriotyzmu w sercach wielu młodych Rawian.

Oczywiście nie chciałbym poprzestać na kwestii obchodów wydarzeń historycznych. Zależy mi też na inicjowaniu akcji proekologicznych – przykładową inicjatywą, która mogłaby zaktywizować dużo osób, jest #ChallengeDlaNatury.

Chciałbym także wsłuchiwać się w głos swoich rówieśników, mieć na uwadze ich potrzeby i pomagać w realizacji ich pomysłów. Wielu z nas ma bardzo dobre pomysły i warto dać im szansę.


Narodowa Łódź : czy chciałbyś coś przekazać swoim rówieśnikom na koniec?
Bartosz Florek: Zachęcam Was do angażowania się w działalność społeczną i narodową. Wielu z nas narzeka na sytuację w kraju, ale tylko garstka bierze sprawy w swoje ręce. Bierność gubi nas niejednokrotnie – nie tylko jako naród, ale też jako jednostki. Natomiast rówieśników z mojej szkoły zachęcam do zagłosowania na mnie w wyborach do Młodzieżowej Rady Miasta, które odbędą się w środę 25 września.

Floating Social Media Icons by Acurax Wordpress Designers