Województwo

Brzeziny: wykład profesora Szwagrzyka z IPN

Dnia 1 lutego 2017 roku Brzeziny na niespełna 2 godziny stały się historyczną stolicą Polski. Po prawie półtorarocznych staraniach zaszczycił nas swoją obecnością wielce szacowny Gość, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej profesor Krzysztof Szwagrzyk.

Kilka ostatnich lat poświęcił na poszukiwanie naszych bohaterów, Żołnierzy Antykomunistycznego Powstania po 1944 roku, dziś nazywanych Żołnierzami Wyklętymi, Niezłomnymi. Dzięki pracy Pana profesora oraz pracy Jego ekipy mogliśmy w zeszłym roku uczestniczyć w pięknych uroczystościach, pogrzebie mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, pogrzebie „Inki” i „Zagończyka”, które stały się wielkimi patriotycznymi wydarzeniami skupiającymi dziesiątki tysięcy osób ze wszystkich zakątków kraju.

Na sali konferencyjnej Urzędu Miasta zebrało się ponad 120 osób, z czego lwią część stanowiła młodzież. W tym miejscu ukłony dla dyrekcji szkół za umożliwienie swoim podopiecznym udziału w tej swoistej lekcji historii. Warto podkreślić godne i pełne skupienia zachowanie uczniów, za co osobiście podziękował prof. Szwagrzyk. Obecni również byli przedstawiciele łódzkiego oddziału IPN p.o. Dyrektora dr Paweł Perzyna, dr Krzysztof Latocha oraz poseł na sejm RP pan Waldemar Buda. Wykład był bardzo wzruszający a zarazem wstrząsający. Na fotografiach prezentowanych przez prelegenta mogliśmy ujrzeć cały ogrom i okrucieństwo władz komunistycznych wymierzone w walczących o niepodległą Żołnierzy Wyklętych. Ilość zbrodni, sposoby ich wykonania oraz metody zacierania po nich śladów musiały na słuchaczach robić piorunujące wrażenie. Na żadnym z organizowanych przez nas wykładzie nie panowała tak przejmująca cisza.

Na zakończenie spotkania profesor został obdarowany przez uczniów kwiatami, własnoręcznie wykonanym przez słuchacza obrazkiem przedstawiającym Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”oraz okolicznościową koszulką od naszego stowarzyszenia wykonaną na Rajd Rowerowy Partyzanckim Szlakiem Chłopców od „Sama”. Ten ostatni prezent wywołał największy uśmiech na twarzy profesora, widać to doskonale na jednej z fotografii. Gość żegnając się, podziękował za tak ciepłe przyjęcie oraz życzył,aby nasze dalsze działania były równie owocne. Mamy nadzieję, że spotkanie z profesorem Krzysztofem Szwagrzykiem wszystkim nam zapadnie głęboko w pamięć.


Szczególne podziękowania dla Pana burmistrza Marcina Pluty za udostępnienie nam sali konferencyjnej, pracowników Urzędu Miasta za pomoc w technicznym przygotowaniu sali oraz wszystkich, którzy przyczynili się aby to spotkanie doszło do skutku, po którym z całą pewnością możemy Pana profesora zacytować: „Dla młodych Polaków Żołnierze Wyklęci są bohaterami, czy to się komuś podoba czy nie”

Patriotyczne Brzeziny

pat1pat2pat3

Animated Social Media Icons by Acurax Wordpress Development Company