Województwo

Burmistrz Aleksandrowa będzie miał własny kościół

Na 22 lipca wyznaczył komornik termin licytacji wyposażenia kościoła św. Stanisława Kostki w Aleksandrowie Łódzkim. Licytacja jest wynikiem długów jakie Fundacja Ekumeniczne Centrum Dialogu Religii i Kultur, do której należy świątynia, ma wobec starostwa powiatowego w Zgierzu.

Ewangelicka świątynia pochodzi z 1828 r. Po II wojnie światowej została udostępniona kościołowi katolickiemu, jednak po rozbudowie parafialnego kościoła św. Archaniołów, po 1993 r. świątynia zamieniła się w ruinę. Budynek za symboliczną złotówkę odkupił w 2002 r. od ewangelików (wtedy jeszcze) ks. Jacek Stasiak, założyciel fundacji Ekumeniczne Centrum Dialogu Religii i Kultur. Na remont kościoła Fundacja wyłożyła 2,5 mln zł, w tym 900 tys. zł przekazał burmistrz miasta.

Przez lata Fundacja popadała jednak w długi. Obecne zadłużenia to wynik zaległości za czynsz za dzierżawę gruntów zarządzanych przez Dom Pomocy Społecznej w Ozorkowie. Dwa lata temu zgierskie starostwo powiatowe chciało odzyskać od Fundacji część dotacji na prowadzenie DPS w Ozorkowie (700 tys. zł) z powodu ich złego wykorzystywania. Starostwo stwierdziło też nieprawidłowości w prowadzonym przez fundację DPS w Ozorkowie i rozwiązało umowę.

W polskim prawie zajęciu nie podlegają przedmioty kultu religijnego, jednak ponieważ kościół św. Stanisława Kostki miejscem sprawowania kultu religijnego już nie jest, łódzka kuria zgodziła się na licytację. Fundacja chce spłacić swój dług i odwołać licytację wyposażenia świątyni, a cały kościół – wraz z uratowanym od sprzedaży wyposażeniem – ma kupić miasto Aleksandrów za symboliczną złotówkę. Transakcja według planów miałaby być przeprowadzona do końca sierpnia. Fundacja zachowałaby prawo do działania na terenie kościoła, a Jacek Stasiak – do odprawiania tam niedzielnych mszy świętych. Jeśli licytacji nie uda się uniknąć może dojść do sprzedaży m.in. kościelnej ambony z baldachimem (cena wywoławcza 3 tys. zł), ołtarza głównego wraz z tabernakulum (3 tys. zł), konfesjonału (750 zł), religijnych obrazów i kompletu ławek z nawy głównej oraz naw bocznych.

Skąd takie zainteresowanie zabytkiem ze strony włodarza Aleksandrowa Łódzkiego? Ze względu na polityczny podział: „kościół burmistrza” św. Stanisława Kostki i „kościół parafialny” czyli św. Archaniołów. Konflikt pomiędzy Lipińskim (PO) a ówczesnym proboszczem ks. Norbertem Ruckim, który był radnym z konkurencyjnego wobec burmistrza Niezależnego Ruchu Samorządowego rozpoczął się 13 lat temu. Po śmierci proboszcza jego kolejni następcy bezskutecznie próbują nawiązać z Lipińskim współpracę, ten jednak woli korzystać z kościoła, w którym urzęduje Jacek Stasiak. Z powodu narastającego rozdziału między parafią a władzami miasta trzy lata temu abp Marek Jędraszewski próbował przenieść duchownego na zwykłą parafię. Ten jednak zdecydował się pozostać w Aleksandrowie, za co został ukarany suspensą, co dla duchownego oznacza zakaz odprawiania mszy św. i udzielania sakramentów. Mimo tego były ksiądz odprawia niedzielne msze, często ubogacane wystąpieniami burmistrza, świadomie narażając wiernych na grzech. Dodatkowo, by zwabić ludzi i odciągnąć ich od kościoła parafialnego, duet Lipiński-Stasiak organizuje miejskie uroczystości historyczne i patriotyczne, koncerty, imprezy kulturalne i ekumeniczne oraz rozdaje datki pochodzące z UE. A konflikt w mieście narasta i staje się coraz bardziej uciążliwy.

J

Źródło : Dziennik Łódzki

Plugin for Social Media by Acurax Wordpress Design Studio