Historia i Kultura

Chryzantemy dla polskich bohaterów na wileńskiej Rossie

W ramach akcji „Chryzantemy dla polskich bohaterów!”, czyli inicjatywy Instytutu Przedsiębiorczości Społecznej i organizacji narodowych przy wsparciu Polaków z Wileńszczyzny. Przywieziono tysiąc chryzantem dla pochowanych polskich bohaterów i wielu Polaków z Litwy.

Inicjatywa podjęta przez fundacje miała na celu m.in. pomoc polskim przedsiębiorcom, poszkodowanym w wyniku decyzji rządu Mateusza Morawieckiego o zamknięciu cmentarzy w okresie Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Dzięki zorganizowanej zbiórce zakupiono wieńce, chryzantemy i znicze. Zostały one przewiezione na Wileńszczyznę, na cmentarz na wileńskiej Rossie, żeby upamiętnić pochowanych tam Polaków.

„(…) w Polsce ze względu na obostrzenia zostało bardzo dużo niewykorzystanych kwiatów chryzantem, które miały pójść 1 listopada na cmentarze i my jako działacze Ruchu Narodowego, jako poseł Konfederacji, działacze Młodzieży Wszechpolskiej wsparliśmy tę akcję. 20 osób przyjechało do Wilna z tysiącem chryzantem, żeby rozstawić je na grobach na Rossie. Również w Ponarach symbolicznie uczcimy pamięć pomordowanych zapalając tam znicze” – powiedział poseł Konfederacji, Robert Winnicki, cytowany przez L24.lt.

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company