Events

Chryzantemy na Rossę! – spontaniczna akcja polskich społeczników

Jak wiemy w ostatni piątek ogłoszono, że cmentarze w pierwszych dniach listopada zostaną zamknięte. Najbardziej uderzyło to w kwiaciarnie, które przecież na Wszystkich Świętych i dzień zaduszny muszą zapewnić przygotować odpowiednią ilość kwiatów. Poniżej znajduje się fragment opisu inicjatorów zrzutki – Fundacji Instytut Przedsiębiorczości Społecznej.

„W świetle ostatniej decyzji rządu dotyczącej zamknięcia cmentarzy w tegorocznym okresie Wszystkich Świętych przedsiębiorcy trudniący się produkcją i handlem zniczami, wiązankami i kwiatami dekorującymi nagrobki ponieśli ogromne straty finansowe. Z całego kraju płyną dramatyczne apele od ogrodników, którzy proszą, by kupić od nich kwiaty.

Zamknięcie cmentarzy uniemożliwiło upamiętnienie w zadumie i refleksji naszych zmarłych. Wiele grobów, w których spoczywają polscy bohaterowie, uczestnicy historycznych wydarzeń ważnych dla naszego narodu pozostaje zapomnianych. Cmentarz na Rossie jest miejscem, w którym pochowanych zostało wielu naszych wybitnych rodaków oraz żołnierzy walczących w latach 1919-1920 i 1939-1944. Chcemy przywrócić pamięć o tym miejscu.

Trochę liczb:

● Rynek zniczy w Polsce wart jest ok. 1 miliard zł.

● Co roku Polacy kupują około 300 milionów sztuk zniczy.

● Zgodnie z badaniem Hiper-Com Poland i Grupy AdRetail w 2019 roku 45% Polaków planowało zakupić znicze w przedziale cenowym od 30 zł do 40 zł. Ponad połowa z nas zakładała zakup 4-5 sztuk.

● Pogarszająca się sytuacja sanitarno-epidemiologiczna oraz chęć uniknięcia tłoku i ryzyka zarażenia na cmentarzach sprawiły, że 1 listopada grobów bliskich nie odwiedzi aż 41% Polaków.

Co chcemy zrobić?

Chcemy wyjść naprzeciw trudnościom jakie spotkały przedsiębiorców i pomóc im w tak trudnym dla nich okresie. Pozyskane poprzez zrzutkę środki posłużą namdo zakupu zniczy, wieńców i chryzantem, które przetransportujemy na cmentarz na Rossie do Wilna, gdzie spoczywają wybitni rodacy i polscy żołnierze.”

Resztę opisu wraz z możliwością wpłaty można znaleźć pod tym linkiem:

https://zrzutka.pl/saxv29

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company