Łódź

Dariusz Ziemba: Budżet Obywatelski

Od 2011 w naszym parku (Park Dąbrowskiego w Łodzi) nie pojawiło się nic prócz oklejonych (teraz nawet ich nie ma) koszy na popiół. Ile to już lat trwa festiwal obietnic w „wolnej Polsce”?

„W 10 łódzkich parkach można piec kiełbaski, kaszanki, mięso i inne przysmaki. Dziś pojawiły się oznakowania miejsc do tego wyznaczonych. Wydział ochrony środowiska UMŁ ustawił kosze na śmieci z tabliczkami informującymi, gdzie wolno grillować. Na razie nie ma stołów ani dodatkowych ławek. Należy pamiętać, że nie wolno rozpalać ognisk ani spożywać alkoholu.”
https://expressilustrowany.pl/od-dzis-z-grillem-do…/…/847817

Zachęcam zatem do głosowania na projekt zgłoszony do BO.
np. Instalacja dwóch grilli betonowych i 4 kompletów piknikowych: stół + ławki. Grille w celu obniżenia kosztów mogłyby być na metalowym wysięgniku, betonowa podstawa – palenisko.

O tym, jak wadliwy jest BO, jak jest kosztowny i nieefektywny, że nie daje gwarancji realizacji, o jej czasie nie wspominając, jaką namiastkę „demokracji” nam serwuje, że stanowi 1-1,5% budżetu miasta, że często wygrywają w nim „grupy nacisku” ;P nie będę się tutaj rozpisywał, niemniej uważam że trzeba korzystać z narzędzi nam danych.

Podobnie jest z demokracją. Niby „cholerny” ustrój, nie zawsze sprawiedliwy, ale lepszego nikt nie wymyślił. Trzeba go jednak umiejętnie wykorzystywać, partycypować w nim. Nasza aktywność powinna przejawiać się nie tylko poprzez chodzenie na wybory, do czego zachęcam, ale i poprzez inicjatywy ustawodawcze, zgłaszanie problemów naszym „wybrańcom”, czasem wręcz nękanie ich 😉 , a czasem demonstrację sprzeciwu.

Ostatecznie najistotniejsze jest by wybór przy kolejnym głosowaniu był choć w części świadomy, nie zamykał się do „partii”, ale by głos był oddany na choć trochę znanego kandydata, kandydata który rokuje na przyszłość. Czy głosowanie np. na 78 letnią Panią, która zasiadała już w 8 kadencjach ma sens?
Jest taka dobra, tak wiele wnosi dla swoich wyborców, umie o nich i region zktórego ją wybrano zawalczyć, czy tylko umie się ustawić… pozostawiam Państwa ocenie.

Podobnie jest z BO, oczywiście bliższa koszula ciału i w większości głosujemy na projekty z naszej okolicy, jednak czy warto popierać każdą głupotę. Zachęcam do głębszej analizy i zapoznania się z funkcjonalnością, kosztami poszczególnych projektów. Szkoda, że czasem koszty ostateczne realizacji są kilkukrotnie wyższe od zakładanych.

Cóż, nie każde piękne obietnice wyborcze się sprawdzają.

Wracając do naszego grilla, zastanawiam się jakie jest wasze zdanie na możliwość spożywania alkoholu w obrębie takich wyznaczonych (!) i specjalnie oznaczonych miejsc. Oczywiście moim zdaniem powinny być poddane monitoringowi i wyposażone w odpowiednią liczbę koszy na śmieci 😉 Wiemy jak wyglądają Stawy Jana po weekendzie. Należy również rozgraniczyć je od stref wolnych od „alko”. Podobnie jak niegdyś przedziały czy restaracje, strefy dla i niepalących. Ot taka „wolność” w demokracji wymagająca nadzoru, czasem represji oparta na poszanowania praw innych ale w zgodzie z obowiązującym prawem większości i wymagająca określonych zachowań w przestrzeni publicznej.

Jeszcze raz zachęcam do aktywności obywatelskiej, choćby w BO, oraz aktywności wyborczej. Poznajcie swoich kandydatów, by wasz głos okazał się strzałem w „10”.

Dariusz Ziemba
#Konfederacja #StrzałW10

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company