Województwo

Dekomunizacja nazwy szkoły w Brzezinach

Dwa lata starań dyrekcji, rady pedagogicznej, samorządu uczniowskiego i rady rodziców zaowocowały sukcesem. Wieloletni działacz komunistyczny, członek Zarządu Głównego SDKPiL – Wincenty Matuszewski przestał być patronem Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzezinach. Jego miejsce zajął Kazimierz Wielki.

W głosowaniu na nowego patrona placówki, panujący w latach 1333 – 1370 król Polski pokonał mi.n.: Jana Pawła II, Władysława Janusza i Kawalerów Orderu Uśmiechu. Uroczyste poświęcenie sztandaru odbyło się 12. października podczas sumy w kościele parafialnym pod wezwaniem Podwyższenia Świętego Krzyża w Brzezinach.

A.C

Więcej zdjęć: Gmina Miasto Brzeziny: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.534652333336416.1073741982.200563050078681&type=1

1 KOMENTARZ

 1. Zmiana patrona jak najbardziej potrzebna i godna pochwały. Król Kazimierz Wielki był wielki, więc bardzo dobrze się stało. Ale był też inny bohater Wincenty Matuszewski, o którym Wikipedia pisze tak:

  Wincenty Matuszewski (ur. 3 marca 1869 w Woli Chruścińskiej, zm. 24 maja 1940 w lesie koło Osięcin) – polski duchowny katolicki, błogosławiony Kościoła katolickiego.
  Syn Józefa i Józefy z domu Strużyńskiej. Święcenia kapłańskie przyjął 17 lutego 1895 roku jako absolwent Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku.
  Pełnił działalność duszpasterską w Widawie, Nieszawie i Włocławku, kolejno w Częstochowskiej w parafii św. Zygmunta (1901-1906), by następnie zostać administratorem parafii Ostrowąs i Moszczenica (1909). W 1918 został proboszczem w Osięcinach. Był honorowym Prezesem Straży Ogniowej w Osięcinach i członkiem miejscowej Rady Gminy. Jego tolerancyjna postawa zjednała mu szacunek w miejscowej wspólnocie Żydów i wśród lokalnych Niemców. W swojej działalności wiele czasu poświęcał najuboższym.
  II wojna światowa zastała go na tej placówce. Zaraz po wkroczeniu (10 września 1939) okupanci zatrzymali księdza proboszcza jako jednego z 22 zakładników. Rok później został zamordowany przez miejscowego dowódcę posterunku policji Johana Pichlera, komisarycznego burmistrza Ernsta Dauba i Willyego Fritza Haacka, wraz ze swym prefektem ks. Józefem Kurzawą

  Taniej zapewne byłoby zmienić patrona na …. księdza Wincentego Matuszewskiego.
  Ale król tez jest dobry!

Komentarze są wyłączone.

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company