Województwo

Dni Bohaterów Walki z Totalitaryzmem w Kutnie

W dniach 23-25 maja w Kutnie odbyły się Dni Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, zorganizowane przez kutnowski oddział Obozu Narodowo-Radykalnego.

W ramach obchodów, w piątek 23 maja, działacze i sympatycy ONR-u wzięli udział w zorganizowanym przez Łódzki Klub „Myśli.pl” wykładzie Leszka Żebrowskiego pt. „Wymiany elit w PRL po 1945 roku”. Słowo „wymiana” jest słowem bardzo delikatnym, gdyż była to czystka ówczesnych elit dokonana przez nadchodzącą, czerwoną pseudoelitę. Sowieci i ich polscy kolaboranci przeprowadzali pokazowe procesy  i wykonywali mordy sądowe na wybitnych Polakach. Represjom poddawana była przede wszystkim patriotyczna inteligencja, wywodząca się z II RP. Ginęli prawnicy, lekarze, oficerowie – każdy kto miał duże poczucie patriotyzmu, posiadał autorytet oraz potencjał przywódczy. Takim sposobem straciliśmy wartościową tkankę Narodu, która pozwoliłaby na szybszą odbudowę kraju. Swoistą niszę, która powstała po dokonaniu mordów sądowych na patriotach, wypełnili komuniści. Jednak ich lojalność została skierowana na wschód, ku Moskwie.RNkutno

 

W sobotę 24 maja kilkunastu przedstawicieli ONR pojawiło się w parku Traugutta przy pomniku upamiętniającym żołnierzy poległych w Bitwie pod Kutnem w 1939 roku.  Tam przedstawili zebranym mieszkańcom Kutna, czym jest totalitaryzm oraz wskazali, ile istnień ludzkich pochłonął nazizm i komunizm. Wspomniana została również postać  Łukasza Cieplińskiego, który walczył w Bitwie nad Bzurą. W trakcie pikiety przedstawiono również postać rotmistrza Witolda Pileckiego, który dobrowolnie zgłosił się do KL Auschwitz, gdzie przebywał ponad 2 lata. Pilecki w trakcie pobytu w KL Auschwitz stworzył ruch oporu, ale także podtrzymywał na duchu współwięźniów, pomagał zdobywać żywność i ubrania, organizował również ucieczki oraz przekazywał informacje nt. obozu na zewnątrz. Zagrożony zdekonspirowaniem zbiegł z tego obozu zagłady. RNkutno3

Ostatniego dnia obchodów, w niedzielę 25 maja, przypadała 66. rocznica śmierci rotmistrza Pileckiego. Z okazji tejże rocznicy, w kościele pw. św. Królowej Jadwigi odbyła się Msza Święta, będąca zwieńczeniem Dni Bohaterów Walki z Totalitaryzmem w Kutnie.
Organizatorzy składają podziękowania za udział w wydarzeniach, zachęcają także do dawania świadectwa swego patriotyzmu i pielęgnowania pamięci o narodowych bohaterach.

Czołem Wielkiej Polsce!

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company