Województwo

Dni Żołnierzy Wyklętych w województwie część 2.

Kolejna część relacji z „Dni Żołnierzy Wyklętych” tym razem z pozostałej części naszego województwa.

Rawa Mazowiecka

W sobotę 1 marca na Rawskim Cmentarzu Wojskowym odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
O godzinie 16:00 rozpoczął się kilkuminutowy apel poległych przypominający mieszkańcom Rawy, kim byli oraz o co walczyli Żołnierze Wyklęci, a także jak ważna jest pamięć o tych bohaterach. Następnie jeden z księży poprowadził modlitwę w intencji tych, którzy oddali życie za walkę o wolną Polskę, po czym przedstawiciele Obozu Narodowo – Radykalnego z oddziału Rawa Mazowiecka złożyli kwiaty pod tablicą poległych. Całą uroczystość zakończył hymn oraz odpalenie rac.
Rawa Mazowiecka 2Uroczystość zgromadziła ponad 40 osób. Szczególne podziękowania należą się kibicom Widzewa oraz naszym kolegom z ONR Skierniewice i Łodzi. Obóz Narodowo – Radykalny Rawa Mazowiecka pragnie również podziękować wszystkim osobom niezrzeszonym, które chcą pielęgnować pamięć o Żołnierzach Wyklętych przyszli na dzisiejsze uroczystości.

Skierniewice

1. marca z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Skierniewicach odprawiona została Msza Święta ku pamięci Niezłomnych.

SkierniewiceW uroczystości wzięli udział działacze Skierniewickiego oddziału ONR wspomagani przez ONRowców z Rawy Mazowieckiej oraz Łodzi.

Jak się okazało na uroczystość Skierniewiczanie przybyli bardzo licznie, nie brakowało ludzi młodych, którzy pragnęli w tym dniu oddać hołd Niezłomnym.
Podczas Mszy swoim przemówieniem zaszczycił wszystkich kpt. Szczepański – Żołnierz Wyklęty, działacz Bojowego Oddziału Armii, tajnej organizacji oporu przeciwko władzom ZSRR, organizacji, która utrzymywała bardzo bliskie kontakty między innymi z majorem „Łupaszką”. Pan kapitan opowiadał o tym jak wyglądała jego walka z sowieckim okupantem oraz o tym jak w roku 1948 grupa została zdekonspirowana przez urząd bezpieczeństwa, a on sam skazany został na dożywotnie pozbawienie wolności.
Przemówienie pana kapitana zostało nagrodzone brawami na stojąco, a na twarzach wielu uczestników dało się zauważyć poruszające emocje.
Po Mszy Świętej nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą poświęconą pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Sieradz

Działacze ONRu Sieradz w hołdzie Żołnierzom Wyklętym złożyli kwiaty pod pomnikiem nieznanego żołnierza. Następnie udali się do teatru na uroczystości organizowane przez prezydenta Rafała Matusiaka. Odbył się tam również wykład pracownika IPN – Artur Ossowski poświęcony Żołnierzom Niezłomnym. Na zakończenie uroczystości odbyła się msza święta w Kościele garnizonowych.

Sieradz

Radomsko

RadomskoONRW sobotę dnia 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
O godzinie 12 zebraliśmy się razem z radomszczańskim oddziałem ONR, kibicami RKS Radomsko, harcerzami i władzami miasta pod pomnikiem Konspiracyjnego Wojska Polskiego oddać hołd tym którzy zginęli za naszą wolność. Zostały złożone kwiaty, odśpiewaliśmy hymn oraz skandowaliśmy patriotyczne hasła.
O godzinie 16 w sali kameralnej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku wyemitowany został film Aliny Czerniakowskiej o Stanisławie Sojczyńskim „Warszycu” „Czy warto było tak żyć?”. Jest to opowieść o Warszycu; dowódcy i twórcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego – największego ugrupowania wojskowego po wojnie do walki z komunistycznym zniewoleniem. Sojczyński do końca pozostał nieprzejednany i wierny wyznawanym ideałom. Po okrutnym śledztwie został skazany przez Sąd Wojskowy w Łodzi na karę śmierci. Wyrok wykonano w lutym 1947 r. Sojczyński miał wówczas zaledwie 37 lat. Nie wiadomo nawet, gdzie został pochowany.
Na film przybyło wielu młodych ludzi oraz starsze osoby. Obok nas siedziała starsza pani, która w pewnej chwili rozejrzała się po sali i wypowiedziała piękne słowa „Tylu młodych ludzi, aż serce rośnie”
Natomiast po godzinie 21 odbył się koncert Tadka. Podczas koncertu opowiadał On o bohaterach czym bardzo zaciekawił przybyłą na koncert młodzież, osoby starsze oraz urzędników.

RadosmkoONR2

W dniu dzisiejszym (03.03.2014r.) w Galerii Muzeum Regionalnego w Radomsku odbył się wykład pt.”Poszukiwanie grobów ofiar totalitaryzmów na terenie byłego poligonu Łódź – Brus 2008-2013″.
Wykładowcą był dr Piotr Nowakowski – pracownik Instytutu Archeologii UŁ.
Wykładowca przygotował pokaz slajdów. Zdjęcia przedstawiały metody jakimi mordowano inteligencje łódzką, przedmioty jakie przy nich znaleziono oraz mapy poligonu i ujęcia z lotu ptaka.
Na wykładzie obecni byli Wszechpolacy z Radomska, osoby starsze. Przybyły również uczennice jednej ze szkół ponadgimnazjalnych z Radomska.
Dziękujemy Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku za przekazanie zdjęć z dzisiejszego dnia.

Łowicz

W związku z obchodzonym w całej Polsce dniem Żołnierzy Wyklętych, działacze koła MW Łowicz wzięli udział w obchodach organizowanym przez łowicki fanklub Widzewa Łódź. Ok. 30 osobowa grupa udała się na cmentarz, odpalając znicze i oddając hołd bohaterom. Następnie udali się pod słynne grafitti poświęcone żołnierzom NSZ, gdzie zostały odpalone race świetlne.

Kutno

KutnoONR28 lutego zorganizowaliśmy obchody z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Parę minut po godzinie 16 rozpoczęliśmy uroczystość. Na placu Piłsudskiego zjawiło się blisko 35 sympatyków Obozu Narodowo-Radykalnego z flagami w biało czerwonych barwach, byli to głównie młodzi patrioci, pojawiła się również delegacja Brygady Łódzkiej ONR. Przyciągnęliśmy uwagę kutnowskich przechodniów nie przyzwyczajonych do takich widoków, miejmy nadzieję, że społeczeństwo zacznie się budzić i zarazi się patriotyzmem.
Na początku zostało wygłoszone przemówienie na temat Żołnierzy Wyklętych, następnie została odmówiona Modlitwa NSZ oraz uczciliśmy bohaterów śpiewając Mazurka Dąbrowskiego.
Po zakończeniu pikiety uformowaliśmy kolumnę marszową na czele, której szła delegacja z kwiatami oraz baner z wybitnymi postaciami Armii Wyklętej, towarzyszył nam również baner Brygady Łódzkiej ONR, a także transparent z hasłem: ŻOŁNIERZE WYKLĘCI KUTNO MA WAS W PAMIĘCI.
Ruszyliśmy pochodem przez park Traugutta z chóralnym śpiewem na ustach, wychwalaliśmy Niezłomnych Bohaterów i potępialiśmy komunistycznych zbrodniarzy.
Na cmentarzu odczytaliśmy Apel Poległych i złożyliśmy kwiaty oraz znicze, po czym rozeszliśmy się do domów.
Miasto Kutno Bohaterom!

ZelówZelówONR

W dniu 1 marca członkowie Obozu Narodowo-Radykalnego z Zelowa i Pabianic, wraz z zelowskimi kibicami Widzewa Łódź uczcili pamięć ” ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH” składając kwiaty i zapalając znicze.

Brzeziny

W dniu 1 marca członkowie i sympatycy Obozu Narodowo- Radykalnego, Patriotów Ziemi Brzezińskiej oraz brzezińskiego fanklubu Widzewa postanowili uczcić przypadające na ten dzień państwowe Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wszyscy uczestnicy zgromadzili się na ul. Okrzei około godziny 17:00, skąd zaplanowany był start przemarszu. Uformowano kilkudziesięcioosobowy pochód, który wznosząc okrzyki Cześć i Chwała Bohaterom, Raz sierpem, raz młotem w czerwoną hołotę, czy Narodowe Siły Zbrojne- NSZ ruszył w kierunku dawnej katowni Urzędu Bezpieczeństwa w Brzezinach. Po dotarciu na miejsce zapalono symboliczne znicze. Pochód oddalił się w stronę tablicy upamiętniającej ofiary nazizmu i komunizmu, skandując patriotyczne i narodowe hasła.

Krótko przed godziną 18 byliśmy już na miejscu, gdzie złożyliśmy kwiaty oraz zapaliliśmy znicze. Rozpoczęło się krótkie przemówienie, które pokrótce przybliżyło zebranym historie i problematykę związaną z Żołnierzami Wyklętymi. Odczytany został Apel Poległych z rąk komunistycznych zbrodniarzy Żołnierzy Niezłomnych.

Punktem kończącym obchody było odśpiewanie Hymnu Narodowego.

Manifestacja wzbudziła ciekawość mieszkańców, którym rozdane zostały informacyjne broszury.

Bulwersującym był jednak fakt, iż w dniu święta państwowego na całej trasie przemarszu uczestnicy nie napotkali ani jednej flagi narodowej. Czemu nadal niektórzy nie są w stanie godnie uczcić obowiązującego od 3 lat święta państwowego? To pytanie kierujemy w szczególności do władz miasta, które nie są w stanie oddać należytej czci ludziom walczącym o ich niepodległość.

Bełchatów

Bełchatów11 Marca 2014r. o godzinie 17:00 w Bełchatowie miały miejsce obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pierwszym punktem był marsz ulicami miasta. Podczas zbiórki przed marszem została puszczona muzyka z płyty „Niewygodnia Prawda” rapera Tadka. O 17:15 rozpoczął się marsz, którego celem była parafia p.w. NMP. W tej części obchodów wzięło udział około 300 osób. Pod kościołem został przeczytany list od kolegi Mateusza Broncela, a następnie głos zabrał senator Dobkowski. Na sam koniec obchodów uczestnicy udali się do Oratiorium Jana Pawła II, gdzie krótko o Żołnierzach Wyklętych opowiedział profesor Dariusz Rogut. Następnie zebranych na sali czekał już ostatni punkt obchodów, czyli projekcja filmu „Czy warto było tak żyć” opisującego postać Stanisława Sojrzyńskiego ps. Warszyca.

Customized Social Media Icons from Acurax Digital Marketing Agency