Łódź

Dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi zwolniony!

29 marca do dymisji podał się profesor Maciej Banach, który pełnił funkcję dyrektora Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi od 7 lat. Teoretycznie w dobie epidemii dymisje osób zarządzających placówkami medycznymi nie są rzadkością, ale tutaj sytuacja jest dużo bardziej złożona.

Pod koniec ubiegłego roku poseł na sejm RP Robert Winnicki z ramienia Konfederacji złożył interpelację do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego po sygnałach o licznych nieprawidłowościach dotyczących traktowania personelu oraz o ukrywaniu pacjentów z dodatnim wynikiem na COVID-19. O sprawie pisaliśmy tutaj http://www.narodowalodz.pl/interpelacja-prezesa-ruchu-narodowego-w-sprawie-lodzkiego-iczmp/

Według naszych informacji ta interpelacja wywołała niemały zamęt wśród zarządu szpitala, że pewne informacje wyszły poza mury budynku, czego podobno konsekwencją była nawet „wizyta” dyrektora Banach w Ministerstwie Zdrowia. Tutaj jednak ostatecznie sprawę poniekąd udało się zamieść pod dywan, ponieważ jako odpowiedź na interpelację przytoczono wypowiedzi łódzkiego oddziału NFZ, który dementował znaczną część uwag. Oczywiście ze względu na epidemię, nikt poza personelem i pacjentami nie ma wstępu na teren szpitala, więc nie było możliwości weryfikacji tej odpowiedzi, a nikt z personelu nie chciał otwarcie występować przeciwko swojemu pracodawcy. Coś jednak musiało być na rzeczy, ponieważ zaledwie miesiąc później ICZMP został przekwalifikowany z I stopnia zabezpieczenia covidowego na III stopień, co skutkowało między innymi ujawnieniem w dokumentacji izolatoriów o które dopytywał poseł Winnicki w interpelacji.

Mimo jednak, że temat medialnie i na zewnątrz został schowany to w Ministerstwie zaczęto baczniej się przyglądać sytuacji, szczególnie że rosło niezadowolenie wśród personelu. Jak donosi portal money.pl prof. Maciej Banach został wezwany do wyjaśnienia kilkunastu swoich dodatkowych prac zarobkowych, w tym m.in. współpraca z kilkoma podmiotami biznesowymi (np. producentami farmaceutycznymi takimi jak Sanofi czy MSD) za które podobno pobierał wynagrodzenie. Przypominamy, że osoby na stanowiskach kierowniczych w takich instytucjach na ICZMP mają bezwzględny zakaz konkurencji, który według Ministerstwa Zdrowia został złamany w tym przypadku. Termin na odpowiedź minął 25 lutego, gdzie profesor Maciej Banach oczywiście wszystkiemu zaprzecza, tłumacząc że prowadzi odrębna działalność gospodarczą i jest to za akceptacją jego przełożonych, którymi są w tym wypadku przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia. Czy jednak Ministerstwo prosiło by o wyjaśnienia, gdyby wiedziało o wszystkicj aspektach działalności profesora? Jak widać pewne niejasności musiały być, skoro miesiąc po nadesłaniu odpowiedzi profesor Maciej Banach podał się do dymisji, a Ministerstwo Zdrowia nabrało usta w temacie kontroli w ICZMP.

Interpelacja złożona przez Roberta Winnickiego jak widać najprawdopodobniej bezpośrednio nie przyczyniła się do zwolnienia dyrektora, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można orzec, że byłą punktem zapalnym w tej sprawie i niewątpliwie poruszenie jej poprawiło jakość pracy personelu pracującego w ICZMP. Pytanie pozostaje kto będzie nowym dyrektorem placówki oraz jak odniesie się od do zarzutów swojego poprzednika?

*Zdjęcie wikipedia

W.B

Social Network Integration by Acurax Social Media Branding Company