Historia i Kultura Łódź

Święto Niepodległości w Łodzi

W dniu 11 listopada mimo obostrzeń i nieformalnego charakteru uroczystości łódzcy patrioci oraz członkowie Ruchu Narodowego uczcili 102 rocznicę odzyskania niepodległości.

Na Mszy Świętej za Ojczyznę, która rozpoczęła się o godzinie 12:00 zgromadzili się liczni wierni. Zabrakło widywanych w latach ubiegłych przedstawicieli władz samorządowych, szczególnie Prezydent Hanny Zdanowskiej oraz Radnych Miejskich z Przewodniczącym Marcinem Gołaszewskim na czele, obecny był Tomasz Anielak z klubu PiS. Pojawił się natomiast wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński oraz Pani wiceprezydent Łodzi Joanna Skrzydlewska.

W trakcie Mszy doszło do incydentu. Dwóch mężczyzn rozkładało w bazylice archikatedralnej ulotki-odezwy, zostali wyprowadzeni przez uczestniczących w nabożeństwie. Ponoć przed budynkiem odbywał się protest – pikieta w obronie wolności zgromadzeń. Jak donosi „Express Ilustrowany” przeprowadzili ją „narodowcy”, tymczasem delegacja łódzkiego Ruchu Narodowego uczestniczyła we mszy wewnątrz.

Tuż przed rozpoczęciem nabożeństwa przed katedrą zebrała się grupa narodowców, którzy domagali się wolności zgromadzeń i zaprzestania łamania konstytucji. Zebranych legitymowała policja.” (Link)

Po uroczystości członkowie Ruchu Narodowego informowali zebranych iż zamierzają uroczyście odśpiewać „Mazurka Dąbrowskiego” oraz „Rotę” – nieformalny hymn polskich narodowców, której tekst rozdali wychodzącym z kościoła. Po złożeniu kwiatów przez nieliczne delegacje kilkudziesięciu zebranych odśpiewało powyższe.

Hymn rozpoczął wojewoda Tobiasz Bocheński, niestety nie dotrwał do drugiej pieśni (!).

Po krótkim wstępie zainicjował „Rotę” członek zarządu łódzkiego Ruchu Narodowego Dariusz Ziemba.

Wszystkim zebranym w imieniu Ruchu Narodowego chcielibyśmy podziękować.

Chwała Wielkiej Polsce.

Social Media Integration by Acurax Wordpress Developers