Łódź

„Formy delegalizacji symboliki komunistycznej” – prof. Witold Kulesza na Wydziale Prawa UŁ

Z udziałem kilkudziesięciu osób odbyła się 10 grudnia na Wydziale Prawa i Administracji konferencja zorganizowana przez studentów prawa pt. „Formy delegalizacji symboliki komunistycznej w systemie prawnym III RP”, której gościem był prof. Witold Kulesza, były prezes Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Profesor Kulesza zauważył na początku: Porównując wyroki sądów niemieckich i sądów wojskowych LWP spostrzegłem, że ferowane tam były takie same wyroki za te same zachowania i z tym samym uzasadnieniem oraz zawierały stwierdzenie, że nie podlegają zaskarżeniu i są natychmiast wykonywalne. Powołał się przy tym na przykład sędziego z Auschwitz doktora Johannes Tűmlera, który wydawał wyroki śmierci za przynależność do AK, wspieranie podziemia, posiadanie radia. Natomiast od czerwca 1945 roku lubelski sąd garnizonowy „ludowego” Wojska Polskiego ferował te same wyroki za te same czyny. Niestety, i niemieckie i polskie sądy uwalniały sędziów od zarzutów mordów sądowych.

Zdaniem prof. Kuleszy „ustawowe bezprawie” trwało przez cały okres PRLu .W stanie wojennym w Łodzi skazano Andrzeja Słowika i Jerzego Kropiwnickiego za organizowanie strajku, na podstawie dekretu o stanie wojennym, który nawet nie był jeszcze ogłoszony. Światowy przełom w stanowisko dot. odpowiedzialności sędziów nastąpił dopiero w roku 1995 orzeczeniem niemieckiego Sądu Najwyższego, na mocy którego postawiono przed sądem 600 NRD-owskich sądów. W Polsce takiego orzeczenia zabrakło.

W dyskusji pojawiło się wiele tematów, w tym temat niedawnych działań policji wobec symbolu Szczerbca. Prof. Kulesza stwierdził „uznanie Szczerbca za symbol faszystowski (…) to ze strony Policji zbyt daleko idąca interpretacja”, bo „Szczerbiec nie zapisał się w zbiorowej pamięci społeczeństwa jako symbol faszystowski”.

MK

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company