Publicystyka

I Kongres Wyborczy Partii Ruch Narodowy

Kongres Ruchu Narodowego, który odbył się w ostatnią sobotę był bodajże najważniejszym wydarzeniem w historii tej organizacji od czasu, kiedy 11 listopada 2012 r. Robert Winnicki na warszawskiej Agrykoli zapowiedział jej powstanie. W tym czasie Ruch Narodowy zdążył wystawić swoich kandydatów w trzech kampaniach wyborczych.

Kilka tygodni temu została zarejestrowana partia pod nazwą Ruch Narodowy, a miniony kongres był jej pierwszym wyborczym, kiedy to w sposób demokratyczny wyłonione zostały władze.

Od deklaracji Winnickiego z 2012 r. minęły ponad dwa lata. Był to czas intensywnej rozbudowy krajowych struktur i dopracowania przyszłej formuły funkcjonowania jako partia polityczna. Teraz inicjatywa społeczna pod nazwą Ruch Narodowy dojrzała do zajęcia swojego miejsca w przestrzeni politycznej. RN coraz trudniej było funkcjonować jako komitety wyborców w kolejnych wyborach, zwłaszcza w sytuacjach występowania manipulacji establishmentu.

Po sobotnim zjeździe partia Ruch Narodowy ma legalnie wybrane władze z bardzo dużym mandatem poparcia swoich członków. Robert Winnicki został wybrany przewodniczącym i wbrew lewackim złośliwościom, że w sposób prawie jednogłośny, był to bezsprzecznie wybór demokratyczny. Po zgłoszeniu kandydatury Winnickiego, delegaci zaproponowali również osoby kol. Mariana Kowalskiego i Krzysztofa Bosaka, jednak obaj panowie odmówili starania się o to stanowisko.

Winnicki otrzymał silny mandat nie tylko dlatego, że został wybrany praktycznie przez aklamację (jeden głos wstrzymujący się), ale ponieważ został wybrany również w wyborach jawnych. Na kongresie wybrano również Radę Polityczną, Zarząd, Komisję Rewizyjną i Sąd Koleżeński. Wybór dwóch pierwszych poprzedzony był poprzez konsultacje z pełnomocnikami wojewódzkimi partii, chociaż pozostawała pełna swoboda zgłaszania kandydatów z sali.

Dla Łodzi najważniejsze jest, że w Zarządzie Głównym (12 osób) utrzymaliśmy Macieja Migusa, a do Rady Politycznej (45 osób) zakwalifikowali się doświadczeni łódzcy działacze – Sebastian Hejniak, Adam Małecki i Tomasz Rzymkowski.

Na szczególną uwagę (oprócz wystąpień głównych liderów RN) zasługiwały wypowiedzi Rafała Ziemkiewicza i Marka Jakubiaka, przedsiębiorcy i właściciela browaru Ciechan. Ten pierwszy swoją obecnością potwierdził, że serce ma po narodowej stronie i prorokował, że po rządach Prawa i Sprawiedliwości nadejdą czasy Ruchu Narodowego. Marek Jakubiak z kolei wezwał narodowców, by stali się „husarskimi skrzydłami awangardy, która zmieni ten kraj”.

W zjeździe brało udział ponad czterystu działaczy, w tym ponad 30 osób z województwa łódzkiego.

Po kongresie działacze RN udali się w stronę marszu dewiantów, jaki tego samego dnia szedł ulicami Warszawy, a wieczorem uczestniczyli w imprezie zorganizowanej z okazji urodzin Krzysztofa Bosaka.

Cezary Dąbrowski

1 KOMENTARZ

Komentarze są wyłączone.

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company