Łódź Publicystyka

Idź na całość, załóż burkę! Ale nie mów więcej o prawach kobiet

W marcu walczy z przemocą wobec kobiet mówiąc o naszych prawach, w czerwcu zakłada hidżab i zachęca do niego inne Polki. Szczyt samozaorania zdobyła właśnie łódzka radna Urszula Niziołek-Janiak. Na jej nieszczęście, Łódź „miastem pięciu kultur” nie będzie.

Hidżab (arab. okrycie, zasłona) – rodzaj chusty noszonej przez muzułmanki, zakrywającej głowę, uszy, włosy i szyję, pozostawiającej twarz odsłoniętą (w odróżnieniu od burki czy nikabu); w szerszym znaczeniu hidżab odnosi się do muzułmańskiej tradycji sposobu ubierania się i zachowania – z nakazem przyzwoitości, cnotliwości i skromności.

„Polki ubierzcie się w hidżab!” – miałam nadzieję, że wczorajszy (27 czerwca) nagłówek łódzkiej Wyborczej[1] to news z gatunku ASZDziennik. Niestety, pomyliłam się. Łódzka radna (jeszcze do niedawna PO), przedstawicielka władz lokalnych wybrana głosami mieszkańców miasta solidaryzuje się z „prześladowanymi” w Polsce muzułmanami. W tym celu zakłada hidżab ogłaszając akcję #Polkawchuście, zachęcającą inne kobiety do podobnego gestu. Wzruszenia nie kryje łódzki imam. Pierwsza fala upałów zbiera żniwo?

– Po ostatnich doniesieniach pomyślałam, żeby rozpocząć taką akcję – „Polki w hidżabach”. Nauczmy ludzi, że nie należy oceniać po wyglądzie. – tłumaczy Wyborczej radna. Dalej z rozrzewnieniem relacjonuje swoją wizytę w Ośrodku dla Cudzoziemców w Grotnikach – tym samym, którego zamknięcia od przeszło roku domagają się mieszkańcy sąsiednich miejscowości[2]. Pani radna nie mieszka jednak w okolicy i nie posyła swoich dzieci do miejscowej szkoły – miejska arystokracja jak zwykle w bezpiecznej odległości od rzeczywistości…


Za gest solidarności podziękował łódzki imam Khamis Abtan – To co zrobiła pani radna będzie z pożytkiem dla nas wszystkich. Złośliwi esteci mogliby mu przyznać rację. Wyborcza naturalnie tworzy własną, alternatywną rzeczywistość, w której „niektóre kobiety zapowiadają, że po powrocie do domu same zrobią sobie podobne zdjęcie”. Nie za bardzo wiadomo które, bo większość z nas puka się w czoło na widok samego nagłówka. W odróżnieniu od świata islamu, w Polsce powszechnie przyjętą normą jest, że możemy wychodzić z domu. Same. I bez hidżabu.

W marcu, z okazji Dnia Kobiet, Urszula Niziołek-Janiak deklarował udział w międzynarodowym strajku solidaryzując się w walce z przemocą wobec kobiet, wśród nich za pewne również tych zakrytych od stóp do głów, ukamienowanych za „zhańbienie” rodziny, okaleczonych w imię tradycji religijnej (obrzezanie), wykluczonych ze społeczności za to, że „sprowokowały” i zostały zgwałcone… Teraz, używając swobodnie symbolu ich zniewolenia, Niziołek-Janiak straciła w moich oczach prawo do tego, by mówić o obronie praw kobiet.

Jak dotąd tylko dwie użytkowniczki Twittera (oprócz samej radnej) wzięły udział w akcji. Ja za to dwukrotnie prosiłam o komentarz „naczelną” feministkę Elizę Michalik. Niestety, nie miała (na ten temat) nic do powiedzenia. Trudne zadanie – łączyć latte feminizm z muzułmańskim ubogacaniem kulturowym. Wystarczy przypomnieć sobie falę hejtu Codziennika Feministycznego[3] pod adresem Doroty Majewskiej po jej odważnej publikacji „Głos lewicy i feminizmu – nie chcę imigrantów w Europie!”[4].

Łódzkiej radnej pozostaje życzyć wytrwałości w letnie upały, przypomnieć o konieczności uzupełniania płynów oraz o pewnym fragmencie Koranu:

Powiedz wierzącym kobietom, żeby spuszczały skromnie swoje spojrzenia i strzegły swojej czystości; i żeby pokazywały jedynie te ozdoby, które są widoczne na zewnątrz; i żeby narzucały zasłony na piersi, i pokazywały swoje ozdoby jedynie swoim mężom lub ojcom, albo ojcom swoich mężów, albo swoim synom lub synom swoich mężów, albo swoim braciom, albo synom braci, lub synom swoich sióstr; lub ich żonom, lub tym, którymi zawładnęły ich prawice; albo swoim służącym spośród mężczyzn, którzy nie są owładnięci pożądaniem cielesnym; albo też chłopcom, którzy nie poznali nagości kobiet. I niech one nie stąpają tak, aby było wiadomo, jakie ukrywają ozdoby. Nawracajcie się wszyscy do Boga, o wy wierzący! Być może, będziecie szczęśliwi! (24:31) A wy niewierzące, niewierne – wiadomo…

Marta Niemczyk

  1. http://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,22012987,polki-ubierzcie-sie-w-hidzab-wzywa-lodzka-radna-urszula-niziolek.html
  2. http://www.dzienniklodzki.pl/wiadomosci/a/mieszkancy-grotnik-domagaja-sie-likwidacji-osrodka-dla-uchodzcow-zdjecia,9410451/
  3. http://codziennikfeministyczny.pl/codziennik-feministyczny-chcemy-imigrantow-europie/
  4. http://dorotamajewska.natemat.pl/155929,glos-lewicy-i-feminizmu-nie-chce-imigrantow-w-europie
Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company