Publicystyka Województwo

Jak „sprankować” Andrzeja Dudę?

Wczoraj w odmętach internetu ukazała się rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z Sekretarzem Generalnym ONZ – António Guterresem, pod którego podszywał się jeden z dwójki youtuber’ów prowadzących kanał „Vovan222prank”. Kanał ten prowadzą dwaj Rosjanie: Władimir Kuzniecow i Aleksiej Stoljarow, którzy znani są z podobnych wyczynów[1]. Jak to się stało, że teoretycznie najważniejsza osoba w państwie omyłkowo rozmawiała nie z Sekretarzem Generalnym ONZ, ale z dwójką rosyjskich śmieszków?

„Państwo polskie istnieje teoretycznie”

To zdanie wypowiedziane przez byłego ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza bardzo dobrze pasuje do tej całej sytuacji. Jak to jest możliwe, że takie coś miało miejsce? A co gdyby to nie były jedynie „ruskie trolle”, a prawdziwi szpiedzy?

Zobacz, jak rozpoznać 'ruskiego trolla' w internecie!!! | Fronda.pl
Władimir Putin i armia ruskich trolli / www.fronda.pl

Na te pytania częściowo odpowiedział przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP, który poinformował, iż: „Telefon zweryfikowany został przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych jako prawdziwy. Nie budził podejrzeń służb w Pałacu Prezydenckim. Nie wzbudził też czujności szefa gabinetu prezydenta odpowiedzialnego za sprawy zagraniczne i szefa gabinetu prezydenta ministra Krzysztofa Szczerskiego”[2]. Ciekawe jak tyle decyzyjnych osób mogło ostatecznie pozwolić na rozmowę telefoniczną ze wspomnianymi Rosjanami…

Pocieszeniem dla nas może być fakt, iż owi youtuberzy zdołali skontaktować się (podszywając się przy tym np. pod Gretę Thunberg) m.in. z księciem Harrym, Bernie Sandersem, czy z Borisem Johnsonem (ówczesnym ministrem spraw zagranicznych)[3]. Mimo to pracownicy rodzimej administracji, eufemistycznie mówiąc, tym razem się nie popisali. Pytanie ile tego typu incydentów miało miejsce, bo skoro jeden na pewno miał miejsce, to niestety mogło być ich więcej.

Tematy „rozmów”

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z rosyjską wersją António Guterresa na wiele tematów. Poruszono oczywiście temat radzenia sobie Polski z koronawirusem, a także o powody rozprzestrzeniania tej choroby. Polski prezydent jako taki czynnik wymienił obecność licznych imigrantów z Ukrainy. Rosyjski rozmówca mówił także o swojej rzekomej rozmowie z Donaldem Tuskiem, który miał mu mówić o rzekomej dyskryminacji społeczności LGBT przez Prezydenta RP, czemu Duda rzecz jasna zaprzeczył. Panowie rozmawiali także o likwidacjach pomników hołdujących Armii Czerwonej. Padło również pytanie na temat starań Polski o przejęcie ziem Kresów Wschodnich, m.in. Lwowa, co prezydent oczywiście wykluczył.

Duda czy Tusk? Oto wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego
/ www.wprost.pl

Na koniec rozmówca Dudy jeszcze raz pogratulował mu zwycięstwa w II turze wyborów prezydenckich i życzył mu udanego świętowania sukcesu wraz z butelką jednej ze znanych marek wódek[4].

Zobaczymy jak na tę kompromitację zareaguje kancelaria prezydencka, która ma wydać w tej sprawie oświadczenie…

Na koniec warto dodać, że podczas tej rozmowy Prezydent Duda miał akurat podróżować po centralnej Polsce, a tym samym sam prezydent niejako zobligował naszą redakcję do opisania tego ciekawego zdarzenia.

Pozdrawiam i z Panem Bogiem!

Rafał Bartosiewicz

Źródło zdjęcia:

www.se.pl

Social Media Integration by Acurax Wordpress Developers