Historia i Kultura

Jan Hardy na cenzurowanym w Łodzi?

Jakub Kijuc i jego Jan Hardy – słynny w środowiskach patriotycznych rysownik komiksów blokowany na Festiwalu Komiksu w Łodzi

Fantastycznie przyjęta seria komiksów o superbohaterach Wyklętych z oddziału R.O.T.A Jakuba Kijuca, która stała się już sygnaturą komercyjnej strony patriotyzmu, jest nie do przełknięcia dla lewej strony (nie)mocy. Artysta tworzy polską popkulturę w sposób wymykający się współczesnym, poprawnościowym standardom, ciągle nie podoba się lewicowym środowiskom, które – nie oszukujmy się, opanowały w większości rynek rozrywki.

Pomimo wspierania go przez wiernych czytelników i firmy promujące polskich twórców, autor stoi przed wielkim wyzwaniem przebicia się przez przysłowiowy mur. Popkultura jest opanowana przez zachodnie prądy światopoglądowe, więc łatwo się narazić. Jak wiemy w środowiskach lewicowych słowo tolerancja to tylko frazes, który jest zapalnikiem w publicznych dyskusjach ale mało ma wspólnego z prawidłową semantyką.

Jakub Kijuc został poproszony o narysowanie okładki do Supermana dla kultowego DC Comics, wtedy też zaczęła się kakofonia pomówień i opluwania.
Już rok temu Krytyka Polityczna wymieniła artystę w swoim spisie czarnych charakterów ,,nawiedzonej propagandy”, porównując styl przekazu do… o ironio, PRL-owskiej indoktrynacji.
Jak widać stalinowskie metody manipulowania rzeczywistością są dla lewicy nadal atrakcyjne, bowiem bezpodstawnie oskarża się Jakuba o szerzenie w swojej twórczości nienawiści do tęczowych, wypychając go z międzynarodowej imprezy. Jak sam autor przyznaje, może chodzić o zwyczajną zazdrość z racji tego, że jedno z największych amerykańskich wydawnictw komiksowych mocno go wyróżniło.

Autor komiksów promujących w sposób tak oryginalny historię podziemia antykomunistycznego ma wyjątkowe podejście do swojej pracy – traktuje ją jak misję. Jego dzieła można kupić lub wziąć za darmo płacąc tylko za wysyłkę, ale myślę, że po zapoznaniu się z twórczością – nikt nie wybierze drugiej opcji 😉

Z relacji samego artysty wynika, że Festiwal pod presją wycofał się ze spotkania autorskiego ale będzie można go spotkać w piątek na wernisażu (27 wrzesień ) i częściowo w sobotę. Warto więc wspierać jego inicjatywę i dać do zrozumienia środowiskom z branży komiksowej, że nie tylko jedna opcja światopoglądowa ma monopol na popkulturę.

Komiksy można zamówić tu: https://janhardy.pl/
Jakub Kijuc – Jan Hardy

Ilustracja wyszła rzecz jasna spod ręki Jakuba Kijuca i przedstawia Jana Hardego wkraczającego na teren Łodzi

Malwina Gogulska

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company