Publicystyka

Julia Wolnik: Dama w pasiaku – „Arbeit macht frei”


„Cokolwiek uczyniliście jednemu

z tych braci moich najmniejszych,

Mnieście uczynili” (Mt 25,40)

Niemieckie obozy śmierci zniszczyły wielu polskich patriotów, skazując ich na śmierć bądź życie w marazmie na skutek permanentnego odczłowieczania.

Kiedy wielu zastraszonych więźniów podejmowało w desperacji próby samobójcze tudzież za wszelką cenę próbowało przetrwać niemiecki terror nie bacząc na koszta moralne, za kolczastymi drutami byli bohaterowie, którzy na pierwszym miejscu mimo tragicznych okoliczności nie stawiali własnego życia, ale dobro bliźniego.

Kiedy Josef Mengele nakazywał topić noworodki w fekaliach, Bohaterka kryjąca się pod numerem 41335 niezmiennie sprzeciwiała się „Aniołowi Śmierci” powtarzając jak mantrę „Nie, nigdy nie wolno zabijać dzieci”. Może właśnie dlatego pacjentki nazywały ją „Aniołem Dobroci”, a wspomniany doktor Mengele tak bardzo jej nienawidził. W trakcie 2-letniego pobytu w obozie śmierci Stanisława Leszczyńska odebrała ok. 3000 porodów i mimo iż wojnę przeżyło tylko 30 małych pacjentów, to walka o życie każdego z maleństw miała sens – nawet jeśli była ona walką z góry skazaną na porażkę. Pod opieką łódzkiej położnej nie było różnicowania na lepsze czy gorsze pacjentki. W ramach skromnych możliwości Leszczyńska pomagała wszystkim więźniarkom obozu koncentracyjnego, bez względu na ich wyznanie czy pochodzenie. Stając po stronie słabszych pokazywała, że nie agresja, ale stanowczość i ofiarność stanowią o sile kobiecości.

Nigdy nie wykonam rozkazu uśmiercania dzieci; dla maleńkich niewiniątek nie będę Herodem”. Dzięki kręgosłupowi moralnemu, którego żaden kapo ani esesman nie zdołał złamać oraz stawianiu Boskiego prawa nad tym ziemskim, Leszczyńska aż do dnia wyzwolenia obozu dawała świadectwo co to znaczy być człowiekiem.

W tym roku, 8 maja, obchodzimy 125 rocznicę urodzin Stanisławy Leszczyńskiej (od 2010 roku trwa jej proces beatyfikacyjny), wyjątkowej kobiety, żony, matki oraz osoby wykształconej realizującej swoje zawodowe ambicje. Dziś jej historia jest jednym z najbardziej niezwykłych przykładów ludzkiego męstwa, która nie tylko młode kobiety inspiruje do dalszego rozwoju, ale też pokazuje jak stać z podniesionym czołem naprzeciw liczniejszego i silniejszego wroga walcząc o podstawowe prawo człowieka – prawo do życia.

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company