Publicystyka

Klejnoty królowej Margot

Własność prywatna nie jest absolutną świętością, przemoc ma różne oblicza, policjant bywa przeciwieństwem „stróża prawa”, ale mężczyzna nigdy nie będzie kobietą.

Sierpień, lato w pełni, liczba zakażonych wzrasta, ofiar koronabezrobocia też. Podzielone wyborami społeczeństwo wciąż brzydzi się sobą nawzajem, dziesięć procent obszaru kraju zmaga się z suszą rolniczą, jedna czwarta absolwentów liceum nie zdała matury, a za wschodnią granicą giną ludzie. O czym by tu podyskutować? Może o tym, że mężczyzna trafił do męskiego aresztu.

„Kobieta może nie mieć waginy. Mężczyzna może nie mieć penisa. Transfoby mogą nie mieć zębów” głosi pożyczone od zachodnich kolegów hasło na wlepkach Stop Bzdurom. Postęp to żadna filozofia, wystarczy go przetłumaczyć na polski. Groźba wybicia cudzych zębów to niewinna prowokacja artystyczna lub piękno bezkompromisowej rewolucji1, utrata własnych to przemoc i zamach na prawa człowieka. Płeć to spektrum, ale świat jest banalnie binarny: „kto nie jest z nami, ten przeciwko nam”. Dysforia płciowa to jedno, psycholog wytłumaczy również, co to misgendering2. Instytucje kultury zapewnią, że tęcza nie obraża3, co innego jej właściciele. Dumny z siebie aktywista powie, że „Karol Wojtyła też przecież kazał do siebie mówić Jan Paweł II”. Szach mat, leżysz i nie możesz wstać przygnieciony ciężarem argumentu, nawet jeśli nie jesteś katolikiem. Jest tylko jedna, subtelna różnica: nazwanie Jana Pawła Karolem nigdy nie uchodziło za mowę nienawiści jak dziś deadnaming4. Dawniej przemoc to żyć za tysiąc złotych, dziś – źle dobrać zaimek. Wybór tylko pozornie wydaje się prosty i nie wypada się mylić5.

Tam, gdzie L, G i B już nie bulwersują, problemem stały się lesbijki odrzucające zaloty transkobiet i radykalne feministki, które twierdzą, że mężczyzna kobietą być nie może. Transfobia – tak to się nazywa i skutecznie pozbawia pracy. Przeciwnicy wykluczenia z radością wykluczą wszelką krytykę, choćby w murach uczelni. Profesor antropologii Kathleen Lowrey nie będzie już uczyć studentów, bo uznaje prymat płci biologicznej6. Zdanie to podziela profesor historii Selina Todd, lecz zamiast wypowiedzenia otrzymała ochronę, bo dostawała pogróżki7. Badaczkę komunikacji Lindsay Shepherd porównano z Hitlerem, bo pokazała studentom nagranie debaty na temat języka neutralnego płciowo z udziałem Jordana Petersona8. Krytyczne myślenie stwarza „toksyczną atmosferę” na uniwersytecie.

Ilustratorka Stella Perrett musiała się tłumaczyć z rysunku satyrycznego dla „Morning Star”, na którym krokodyl skrada się do traszek podając się za jedną z nich9. Maya Forstater straciła pracę w lewicowym think tanku, bo twierdzi, że żaden certyfikat kobiety nie czyni. W jej obronie stanęła J.K. Rowling, więc co niektórzy zapowiedzieli palenie jej książek10. Dawno nie było równie głośno o tenisistce Martinie Navratilovej jak wtedy, gdy stwierdziła, że dopuszczenie mężczyzn, kim by się nie czuli, do rywalizacji sportowej z kobietami jest zwyczajnie nie fair11. Konstrukt społeczny bije na głowę testosteron.

„Bije” to słowo-klucz. Pobicia uniknęła feministka Julie Bindel, napadnięta przez transaktywistę12 na terenie kampusu szkockiej uczelni, gdzie w atmosferze bojkotu gościła jako prelegentka. Mniej szczęścia miała Maria MacLachlan, zaatakowana13 tuż przed debatą o możliwości zmiany płci jedynie na podstawie autoidentyfikacji. Podczas rozprawy sędzia upomniał ją, by opisując napastnika, używała preferowanych przez niego żeńskich zaimków14. Germaine Greer, ikona feminizmu zeszłego wieku, została zaatakowana15, bo twierdzi, że żadna operacja nie uczyni mężczyzny kobietą. Podczas gdy Caitlyn Jenner kolekcjonuje tytuły – mistrza olimpijskiego w dziesięcioboju mężczyzn (1976) i Kobiety Roku magazynu Glamour (2015), Greer straciła szanse na tytuł doktora honoris causa macierzystej uczelni.

Polityka tożsamościowa czyni przekraczanie granic niezwykle postępowym. Przekonała się o tym kosmetyczka z Vancouver, gdy do jej salonu dla kobiet zawitała Jessica, dawniej Jonathan – z męskimi genitaliami i prośbą o depilację okolic intymnych. Właścicielka salonu odmówiła, więc musiała się tłumaczyć przed sądem16, podobnie jak kilkanaście innych. Słownikowa definicja kobiety zamieszczona na ulicy Liverpoolu przez brytyjską blogerkę została uznana za przejaw nienawiści17. „Dorosły człowiek płci żeńskiej” stanowił zagrożenie (sic!) dla społeczności trans, musiał więc zniknąć, podobnie jak oddzielne przymierzalnie w sieci sklepów Topshop czy Marks&Spencer. Podział na płeć okazał się zbyt problematyczny. Mniej problematyczne było natomiast przeniesienie mężczyzny do więzienia dla kobiet, bo poczuł się jedną z nich. Dwie zgwałcił18.

Staraniem swoich „przyjaciół”, kobiety straciły monopol na menstruację. Planned Parenthood pisze o „tych, co miesiączkują”19, Procter&Gamble usuwa symbol Wenus z popularnych podpasek, by nie urazić swoich transpłciowych i niebinarnych klientów20. Polska marka produktów do higieny intymnej właśnie odkryła, że „on” też ma okres. W ciążę nie zachodzą już kobiety lecz osoby, jak rekomendowano na forum ONZ21. Konsekwentnie, na ulicach Warszawy upomniano się już o „prawa reprodukcyjne osób transpłciowych”22. Pozostaje czekać, aż Strajk Kobiet zmieni nazwę na bardziej inkluzywną. Musimy przecież bezmyślnie podążać wydeptaną ścieżką zachodniego „postępu”, zanim potkniemy się dokładnie w tym samym miejscu, co on. Gdy to nastąpi, powtórzymy za brytyjską dziennikarką i feministką: „Nie ma czegoś takiego jak tożsamość płciowa. Płeć [biologiczna] ma znaczenie. Gdy udajemy, że jest inaczej, tracą na tym kobiety”23. That’s what she said.

Nie będę pisać o „zarazie” ani „wojnie” wydanej tradycyjnej rodzinie. Polskim rodzinom zagraża wiele, w tym etos bezsensownej harówki i tradycja przedpołudniowej Żubrówki. Nastolatki w tęczowych trampkach, trzysta złotych za „równość” uszytą w Wietnamie, to frapujący widok, ale nie powód do strachu. Owszem, jest coś dziwnego w osobach, które choć nie potrafią rozwinąć akronimu LGBTQIAP+, gorąco mu kibicują. Prasa podpowie, że to bezduszny rząd zasadza się na bezbronną młodzież, więc sekcja młodzieżowa obrońców demokracji chwyci za tęczowe flagi, choć nie za bardzo rozumie, co wnuczka ma na myśli, gdy mówi, że jest niebinarna. Jest coś przerażającego w mężczyznach żądających dostępu do damskich toalet, przymierzalni, więzień, zawodów sportowych czy schronisk dla ofiar gwałtu24. Prawdziwym zagrożeniem są jednak ci, którzy biorą ich stronę, zamiast stać po stronie dziewcząt i kobiet – ostatecznie to one zostaną z nimi sam na sam w damskiej szatni.

Od miesiąca, w naszej bądź co bądź heteronormatywnej przestrzeni publicznej trudno o bardziej nośny temat, niż happeningi pro- i anty LGBT, z krótką przerwą na reklamy i podwyżki dla posłów. Chcąc nie chcąc śledziliśmy perypetie Stop Bzdurom, z przejęciem oglądaliśmy queerowe „Trudne sprawy”, zwłaszcza odkąd na jaw wyszła sprawa molestowania. Słusznie, że wyszła, #metoo nie powinno omijać społeczność i tej społeczności. Niezależnie od okoliczności, jedno jest pewne: jeśli ktoś ma czas i możliwość zgłębiać tożsamość AMAB* enby** to z całym szacunkiem, ale nie jest najbardziej marginalizowaną i uciskaną osobą w tym kraju.

*assigned male at birth – osoba, której przy porodzie przypisano płeć męską, dawniej potocznie zwana chłopcem

**non-binary – osoba niebinarna
______________________________________________________________________________

1https://sld.org.pl/aktualnosci/5654-zukowska-rewolucja-nie-jest-grzeczna

2https://noizz.pl/lgbt/psycholog-nazywanie-margot-michalem-sz-jest-przemoca-to-misgendering/vh5t6qc

3https://www.facebook.com/145852738805979/photos/a.875588615832384/3367866679937886/

4https://help.twitter.com/en/rules-and-policies/hateful-conduct-policy

5https://www.scottishtrans.org/trans-rights/practice/use-of-pronouns/

6https://edmontonjournal.com/news/local-news/u-of-a-professor-says-she-was-dismissed-over-views-that-biological-sex-trumps-transgender-identity-for-policy-decisions

7https://www.bbc.com/news/education-51248684

8https://nationalpost.com/news/canada/heres-the-full-recording-of-wilfrid-laurier-reprimanding-lindsay-shepherd-for-showing-a-jordan-peterson-video

9https://uncommongroundmedia.com/stella-perrett-right-of-reply-morning-star/

10https://twitter.com/jk_rowling/status/1207646162813100033

11https://www.thetimes.co.uk/edition/comment/the-rules-on-trans-athletes-reward-cheats-and-punish-the-innocent-klsrq6h3x

12https://www.scotsman.com/news/scottish-news/feminist-speaker-julie-bindel-attacked-transgender-person-edinburgh-university-after-talk-545841

13https://www.thesun.co.uk/news/4691455/cops-release-pictures-of-transgender-activists-wanted-after-60-year-old-woman-was-attacked-at-hyde-park-rally/

14https://www.telegraph.co.uk/news/2018/04/12/radical-feminist-warned-refer-transgender-defendant-assault/

15https://www.nzherald.co.nz/nz/news/article.cfm?c_id=1&objectid=10792049

16https://globalnews.ca/news/6068486/transgender-woman-genital-waxing-discrimination-tribunal/

17https://www.bbc.com/news/uk-45650462

18https://www.theguardian.com/uk-news/2018/oct/11/transgender-prisoner-who-sexually-assaulted-inmates-jailed-for-life

19https://www.feministcurrent.com/2016/09/07/are-we-women-or-are-we-menstruators/

20https://edition.cnn.com/2019/10/22/health/always-period-gender-symbol-removed-transgender-nonbinary-trnd/index.html

21https://www.thetimes.co.uk/article/its-not-women-who-get-pregnant-its-people-w3mmzbgwh

22https://www.facebook.com/johnBoBsophieArt/photos/t.100006174907613/822895484580609/?type=3

23https://sarahditum.com/2018/09/10/six-years-in-the-gender-wars/

24https://nationalpost.com/news/canada/canadas-oldest-rape-crisis-centre-stripped-of-city-funding-for-refusing-to-accept-trans-women

Marta Niemczyk

Social Network Integration by Acurax Social Media Branding Company