Historia i Kultura Województwo

Koluszki: Wszechpolacy na biegu im. Henryka Jastalskiego

„Bieg dla Bohaterów. Ku pamięci Henryka Jastalskiego”

W minioną sobotę na stadionie Państwowej Straży Pożarnej w Koluszkach poprzez biegi uczczono pamięć żołnierzy polskich walczących w II Wojnie Światowej, a zwłaszcza ppor. Henryka Jastalskiego.

Przypomnijmy, że Henryk Jastalski to harcerz, żołnierz i wywiadowca pochodzący z Koluszek, który już w 1939 roku założył struktury miejscowego oddziału Związku Jaszczurczego, a później Narodowych Sił Zbrojnych. W chwili wybuchu wojny miał dwadzieścia lat, a struktury przez niego utworzone opierały się o osoby, które poznał w trakcie młodzieńczej działalności w środowisku katolickim oraz wśród harcerzy.

Bieg dla Bohaterów miał charakter pikniku rodzinnego, sportowego i patriotycznego. Znaczną część uczestników stanowiły rodziny z dziećmi, które wzięły udział w bieg podzielonych na 6 kategorii względem wieku, co bardzo cieszy. W wydarzeniu wzięli również udział działacze Młodzieży Wszechpolskiej, Patriotycznych Brzezin oraz kibice Widzewa Łódź.

Bieg został zorganizowany przez Fundację Życie, która na ten dzień przygotowała specjalną atrakcję w postaci Husarza, który opowiadał o historii oręża polskiego, zaś każdy z uczestników został obdarowany pamiątkowym medalem. Tego dnia również Wszechpolacy mieli przygotowane upominki dla najmłodszych w postaci zeszytów z patriotycznym i religijnym motywem.

Customized Social Media Icons from Acurax Digital Marketing Agency