Łódź

Kontrowersyjny jednorożec już w Łodzi! Wkrótce stanie przy swojej stajni

W 2016 roku przecieraliśmy oczy ze zdumienia: pomysł pod nazwą „Jednorożce do stajni jednorożców – nie całkiem poważny pomnik dla małych i dużych łodzian” poparło 3774 łodzian, tym samym decydując o jego realizacji. Pomnik właśnie dotarł do Łodzi. Wydano na niego 400 tys. zł. Wykonał go japoński artysta Tomohiro Inaba.

Z początku sam projekt wydawał się być żartem, okazało się jednak, że autor rzeczywiście potraktował pomysł poważnie. W założeniu instalacja miała przedstawiać rodzinę jednorożców w taki sposób, by możliwa była interakcja z rzeźbą – wchodzenie na nią, dotykanie jej – zabawa dla dzieci i dorosłych. Kolor i materiały powinny nawiązywać do przystanku przesiadkowego Piotrkowska Centrum.

To, co zostało zaprezentowane na konferencji w tym tygodniu z pewnością do interakcji nie zachęca (może tylko złomiarzy). Rzeźba, estetyczna co prawda, ale znacznie odbiegająca od tego, na co łodzianie głosowali, będzie miała prawie trzy metry wysokości. Dzieci będą mogą wchodzić na nią co najwyżej po drabinie, wcześniej jednak prawdopodobnie pokaleczą się o wystające druty.

O tym, jak bardzo wykonanie różni się od projektu może świadczyć fakt, że na konferencji zabrakło pomysłodawcy projektu – nie było się dla niego miejsca w autobusie, który zawiózł dziennikarzy do magazynu, w którym obecnie kwarantannę przechodzi jednorożec. Urzędnicy zasugerowali, że jeśli faktycznie chce, to na miejsce konferencji może pojechać na własną rękę.

Nie wiadomo, czy Hanna Zdanowska robi dobrą minę do złej gry czy naprawdę wierzy w to, że „pomnik przypadnie do gustu łodzianom, że stanie się także magnesem przyciągającym turystów, że będzie kolejnym ważnym znakiem rozpoznawczym miasta”, dość, że miasto nie potrafi nawet wywiązać się z tak absurdalnego pomysłu. Czy Państwo wierzą, że dzięki jednorożcowi przestrzeń miejska stanie się ciekawsza, mniej konwencjonalna i przez to bardziej atrakcyjna? Czy są to raczej kolejne pieniądze wyrzucone w błoto?

JS

Źródło: www.tulodz.pl, https://www.facebook.com/BudzetDlaLodzi

Floating Social Media Icons by Acurax Wordpress Designers