Publicystyka

Krzysztof Kubacki: Rok wyborczy czas zacząć – wybory do europarlamentu

No ok, popcorn przyszykowany? Polecam zrobić konkretne zapasy, bo w tym roku na pewno będą one potrzebne. A popcorn przy takich seansach jakie nas czekają to rzecz wręcz obowiązkowa.

Debaty, obiecanki, pełne portfele, emigranci milionami wracający do kraju to i jeszcze wiele innych atrakcji, których będziemy mogli być świadkami w najbliższym czasie. Zaczniemy od wyborów do europarlamentu, jeżeli tylko macie twittera jesteście na pewno już świadkami przekrzykiwania się polityków w tym kto da więcej. Najzabawniejsze są postulaty, które nie mają nic wspólnego z wyborami do parlamentu europejskiego. No właśnie, może się wydawać to tym bardziej niedorzeczne, ale takie nie jest. Te wybory to jedynie przystawka, próba sił, taki treningowy sparing bokserski, tylko tutaj ze słupków procentowych. Władza musi zobaczyć ile tam im tego poparcia zostało, a „totalna opozycja” ile po połączeniu sił zyskała. Plus oczywiście nie zapomnijmy o tej „nowej” sile Roberta Biedronia co to tam wszędzie chce wciskać język angielski i debaty w tym języku organizować. To tak może przy poniedziałku, pośmiejmy się trochę, zaczynamy!

Zacznijmy od tego, że Ci proeuropejscy działacze, fani Unii Europejskiej uwielbiają mówić, że „musimy wrócić do Europy”, że Polska „nie może z tej Europy wyjść” – że ke? że jak? Czyli w ich mniemaniu Europa to tak naprawdę nowy, młody kontynent, a jej historia rozpoczyna się wraz z powstaniem Unii Europejskiej? Bądźmy poważni. Unia to nic innego jak międzynarodowa organizacja, z której istnienia – jeżeli już w niej jesteśmy – korzystać na ile się da, a jak się nie da i zaczyna przeszkadzać, to po prostu ją opuścić. Tyle. Unia Europejska nie może być ideą samą w sobie, czymś niezmiennym i nieskazitelnym. Powtórzę jeszcze raz – Unia Europejska to tylko i wyłącznie organizacja międzynarodowa, nie jakaś nieśmiertelna idea bez której nie można oddychać. Dziwne, że ludzie dają się na to nabrać, nie traktujmy Unii jak religii, tylko coś na czym możemy skorzystać albo to opuścić, po prostu.

Co mogło rozbawić w ostatnich dniach najbardziej to to, że rządzący na swojej konferencji do Parlamentu Europejskiego – ogłosili postulaty dotyczące spraw socjalnych lokalnego podwórka. No i co najlepsze załapała to opozycja, która z jednej strony stwierdziła, że nie ma na to pieniędzy, a z drugiej zaś, że to był…ich program. Jedni nie mają pojęcia na polityce zagranicznej i pomysłu na politykę w UE, drudzy za to nie mają nawet jednej linii ataku/obrony w stronę władzy. Absolutna groteska. A, i obiło mi się jeszcze o uszy, że Robert Biedroń zamierza proponować debaty w języku angielskim. Dajcie spokój, Polacy mają debatować w języku angielskim…lepszego żartu nie słyszałem. Zostawiając Biedronia odniosę się do samego znania języków obcych. To oczywiście świetny atut, ale w samej dyplomacji nie jest jakoś wymagany, są od tego tłumacze, nie jest to jakimś wyznacznikiem na arenie międzynarodowej. Podstawą jest dobre posługiwanie się własnym językiem, reszta to dodatek. Pamiętajmy, że mamy własny język i nie jest on gorszy od angielskiego, ale języki obce oczywiście też warto znać. Także te debaty no…pomysł z kompletnej czapy. Obyście panie i panowie byli tak zaangażowani w pomocy nauki języka polskiego imigrantów przybywających do Polski.

Poza tym kończąc ten krótki wpis, widział ktoś z Was kiedyś, żeby parlament europejski coś tam dla nas pożytecznego zrobił? A szczególnie przedstawiciele z naszego kraju? Bo ja jedyne co słyszałem to zawsze nadawanie na własny kraj do obcych. Kasa jest tam piękna, za nic nie robienie to kto by z nas takich pieniędzy nie przytulił, co? A oni sobie tam będą siedzieć, udawać, że coś robią dla kraju, nadawać na własne państwo, a do tego zbijać niezły pieniądz – kiedy my będziemy tyrać ciężko w swoich miejscach pracy, będąc do tego wyborczego cyrku jeszcze mieszani. Ale miał to być wpis pozytywny, że zawsze można się z czegoś pośmiać. Jakieś propozycje czym nas mogą jeszcze politycy w tych wyborach zaskoczyć? Długi rok przed nami, byle do ciszy wyborczej.

Social Media Icons Powered by Acurax Web Design Company