Łódź

Kto zaoszczędzi na połączeniu łódzkich spółek?

Łódzcy włodarze planują połączyć Zakład Wodociągów i Kanalizacji z Grupową Oczyszczalnią Ścieków chwaląc się, że w ten sposób zaoszczędzą łodzianie. Prawda wygląda jednak nieco inaczej.

Hybryda będzie miała bowiem co prawda jeden zarząd zamiast dwóch, podobnie będzie z radą nadzorczą czy prezesem, będą to jednak oszczędności, na których zyskają same spółki, ponieważ za ceny wody i ścieków odpowiada trzecia – Łódzka Spółka Infrastrukturalna. Jest to spółka, która w imieniu miasta dzierżawi Grupowej Oczyszczalni Ścieków i ZWiK infrastrukturę wodno-ściekową, i to jej płacone są coraz wyższe czynsze dzierżawne. Póki będzie pobierać czynsz, łodzianie będą płacić coraz więcej za wodę. W minionym roku ZWiK zapłacił ŁSI za dzierżawę 85 mln zł (w 2017 było to 64 mln zł, co rok rosło), GOŚ – 24 mln zł. Coroczne podwyżki czynszu zarządza – a jakże by inaczej – prezydent Hanna Zdanowska, a prezesem ŁSI jest Tomasz Piotrowski, bliski współpracownik prezydent Zdanowskiej.

Miasto deklaruje, że będzie dążyć również do likwidacji Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej w takiej formie, w jakiej obecnie funkcjonuje, mało prawdopodobne jest jednak,  że ŁSI przestanie pobierać czynsz dzierżawny z obu spółek. Połączenie spółek było postulatem SLD do umowy koalicyjnej między PO i SLD po wyborach w 2014 roku.

JS

Źródło: www.dzienniklodzki.pl

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company