Historia i Kultura Łódź

Łódź pamięta o Rotmistrzu Pileckim – relacja z uroczystości

25 maja w Łodzi odbyło się spontaniczne upamiętnienie Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Tego dnia, 72 lata temu komunistyczni oprawcy dokonali sądowej zbrodni na polskim bohaterze, niezłomnym „Rycerzu bez skazy”.

Obchody kolejnej rocznicy śmierci Pileckiego jak co roku odbyły się przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu przy alei Anstadta. W tym miejscu, w gmachu obecnego XII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego mieściły się w trakcie II WŚ siedziba Gestapo, a po „wyswobodzeniu” przez armię czerwoną katownia „ubecji”.

Rotmistrz Witold Pilecki był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, Kampanii Wrześniowej, oficerem AK i szeregowym (zakonspirowanym) żołnierzem Powstania Warszawskiego… bohaterem z Auschwitz nr 4859.

Do obozu trafił z II transportem warszawskim we wrześniu 1940 r. jako ochotnik by udokumentować zbrodnie niemieckie na terenie okupowanej Polski. Wraz z innymi osadzonymi Polakami był organizatorem ruchu oporu wśród więźniów.
Uciekł 27 kwietnia 1943 r. po trzech latach katorgi. Jego raport na temat przeprowadzanego Holokaustu, także na Polakach, władze AK przekazały aliantom…

Niestety jego niezłomna postawa, wiara i miłość do Ojczyzny stanowiły zagrożenie dla nowego komunistycznego reżimu okupującego Polskę po II Wojnie Światowej. Po niesamowicie brutalnym śledztwie został skazany na śmierć. Jak sam stwierdził „Auschwitz wobec katowni UB to była igraszka”. Jego szczątków po dziś dzień nie odnaleziono. Komuniści, jak w wielu innych przypadkach, bali się nawet Jego legendy.

Inicjatorami tegorocznych uroczystości była społeczna inicjatywa „marszlodz.pl”.

O godzinie 19:00 przed pomnikiem pojawiły się poinformowane o chęci upamiętnienia Rtm. Pileckiego delegacje łódzkich środowisk patriotycznych. Na miejsce przybyli przedstawiciele: Ruchu Kontroli Wyborów, Fundacji im. Stanisława Pomiana Srzednickiego, Ruchu Narodowego, Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Narodowo-Radykalnego.

Po krótkiej przemowie i zarysowaniu tła historycznego uczestnicy odśpiewali Pieść Konfederatów Barskich. Następnie złożono kwiaty i znicze, których część ułożono na kształt krzyża. Po modlitwie Narodowych Sił Zbrojnych odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego.

Tuż po zakończeniu uroczystości nawet niebo zapłakało…

Wieczna chwała Rotmistrzowi!

Pod linkiem kilka ujęć z uroczystości:
https://m.youtube.com/watch?v=mWPnV6aw3Ps

Dariusz Ziemba

Social Media Icons Powered by Acurax Web Design Company