Łódź

Łódź pożegna majora Łupaszkę

Archidiecezja Łódzka poinformowała, że 21 i 22 kwietnia, pożegnamy w Łodzi mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, dowódcę V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, żołnierza wyklętego, zamordowanego przez bezpiekę 8 lutego 1951 r. strzałem w tył głowy, w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie. Szczątki mjr. Łupaszki odnaleziono dopiero wiosną 2013 r. na powązkowskiej Łączce. Uroczystości, cztery dni przed pogrzebem na warszawskich Powązkach, odbędą się w łódzkiej archikatedrze. Uroczystości będą miały oprawę wojskową.

Czwartek, 21 kwietnia, – godz. 19 – wprowadzenie doczesnych szczątków mjr. Łupaszki do archikatedry i Msza św. pod przewodnictwem i z homilią Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Łódzkiego

Piątek, 22 kwietnia – od godz. 10 w archikatedrze indywidualnie będzie można oddać hołd Bohaterowi. Czuwaniu przy trumnie towarzyszyć będą uczniowie i studenci łódzkich szkół i uczelni. Będzie także możliwość wpisania się do księgi kondolencyjnej. – godz. 16 –Pod przewodnictwem Księdza Biskupa Marka Marczaka, Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Łódzkiej, z udziałem kleryków WSD zostaną odprawione Nieszpory żałobne – godz. 16.45 – nastąpi wyprowadzenie z bazyliki archikatedralnej doczesnych szczątków Majora „Łupaszki”. 22 kwietnia o godz. 17.30 w sali wydziału duszpasterstwa młodych (ul. Skorupki 13) odbędzie się spotkanie z rodziną mjr. Łupaszki – jego siostrzenicą Haliną Morawską i jej wnuczką Agnieszką oraz z szefem Fundacji Niezłomni – Wojciechem Łuczakiem. Spotkanie poprowadzą pracownicy łódzkiego oddziału IPN.

Sobota, 23 kwietnia – przewiezienie szczątków ś.p. mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” do Warszawy. Podczas łódzkiego pożegnania Bohatera wartę honorową przy trumnie pełnić będą żołnierze, przedstawiciele organizacji patriotycznych, związków i służb mundurowych. Szkoły zaprezentują patriotyczne programy.

Przed łódzka archikatedrą można oglądać już wystawę szczecińskiego oddziału IPN zatytułowaną: „Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu… Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego”. Pożegnanie mjr. Szendzielarza to niesamowita lekcja historii dla nas wszystkich. Mamy możliwość dotknąć przeszłości, uczestniczyć w wydarzeniu, które w naszym mieście, w łódzkiej archikatedrze, prawdopodobnie nigdy się już nie powtórzy. Szczątki mjr Łupaszki leżały w ziemi, wrzucone w dół śmierci, ponad 62 lata. Trzy lata temu udało się je odnaleźć, ekshumować i zidentyfikować. To dzięki mjr. Zygmuntowi Szendzielarzowi „Łupaszce” i innym żołnierzom wyklętym żyjemy dziś w wolnej Polsce. Oni dla nas walczyli i za nas ginęli. I dlatego teraz winniśmy im cześć i pamięć. Na Mszę św. 21 kwietnia prosimy o przyniesienie białego albo czerwonego kwiatka: róży, goździka, itp. , by także w ten sposób uhonorować Bohatera. Pamiątką z uroczystości łódzkiego pożegnania mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki’ będzie buton z medalionem, jaki znajdzie się na nagrobku na Powązkach.

 

Źródło: Archidiecezja Łódzka. Autorskie prawa majątkowe Archidiecezji Łódzkiej

Social Media Integration by Acurax Wordpress Developers