Zapowiedzi

Łódź solidarna z górnikami

W śląskich kopalniach protestuje obecnie pod ziemią około dwa tysiące górników, po tym jak rząd Ewy Kopacz ogłosił plan restrukturyzacyjny dotyczący polskiego górnictwa. Jedyne na co stać nieudolny rząd to wyrzucenie ponad dwóch miliardów złotych na zamknięcie czterech kopalń, co doprowadzi do społecznej pauperyzacji obszarów, na których funkcjonują.Rząd poszedł po najmniejszej linii oporu i zamiast planu naprawczego mamy de facto do czynienia z kapitulacją przed prawdziwymi problemami, jakie nękają polski przemysł wydobywczy od wielu lat.

Nikt nie kwestionuje faktu, że sytuacja w polskim górnictwie jest zła. Wśród przyczyn należy wymienić min.:
– brak przejrzystej formuły zarządzania kopalniami, za co zarządy spółek węglowych biorą zresztą ogromne pieniądze;
– uleganie bzdurnym unijnym regulacjom ekologicznym w postaci dwóch pakietów klimatycznych;
– brak działań doraźnych wobec importu węgla ze wschodu (węgiel gorszej jakości i sprowadzany pod cenach dumpingowych)
– złą strukturę systemu płacowo-zatrudnieniowego w tym sektorze;
– oraz silne obostrzenia fiskalne jakimi obłożony jest polski węgiel.

Energetyka jest nie tylko obszarem odpowiedzialnym za dostarczanie energii obywatelom, to również ważny argument w prowadzeniu polityki międzynarodowej. W Polsce jednak elity okrągłostołowe zamiast dążyć do suwerenności energetycznej działają całkowicie odwrotnie. Ulegają lobbingowi powiązanymi z innymi, zagranicznymi przedsiębiorstwami energetycznymi.

My, łodzianie szczególnie rozumiemy zagrożenia, które płyną z niebezpiecznych tendencji widocznych dziś na Śląsku. To właśnie w Łodzi upadł wielki przemysł włókienniczy, na którym opierał się cały region. Wówczas nie było realnego planu naprawy łódzkiego przemysłu, nie było pomocy, ani wizji skutecznego wykorzystania miejscowego potencjału. Po upadku fabryk widzimy postępującą kolonizację Łodzi przez zagraniczny kapitał.

My, łodzianie chcemy chociaż symbolicznie wesprzeć śląskich górników. Apelujemy o zbieranie koców, poduszek, a także konserw, butelek z wodą mineralną oraz innych produktów długoterminowych.
Dary można przynosić w piątek (16.01) do klubu Przejazd (w bramie) przy ulicy Tuwima 34 między godziną 18:00 a 20:00. W celu ustalenia indywidualnego przekazania w innym terminie prosimy również o kontakt telefoniczny: 537 771 406

Link do wydarzenia na fb : https://www.facebook.com/events/848717771836119/?source=1

Ruch Narodowy – Łódzkie

3 KOMENTARZE

 1. Tragedia.

  Po „linii najmniejszego oporu” – jeśli już…

  Łodzianie pisani małą literą i to dwa razy.

 2. Witam. Prowadzę portal informacyjny – skupiam się na
  nowinach z okolic śląska, ale dodaję też porady i artykuły z przeróżnych
  dziedzin życia. Jeśli masz wolę – zajrzyj do mnie,
  zarzuć linka, trackback. Pozdrawiam!

Komentarze są wyłączone.

Floating Social Media Icons by Acurax Wordpress Designers