dsds Łódź Publicystyka

Łódź: #UwolnićPaniszewą

Łódzcy działacze Młodzieży Wszechpolskiej w pełni solidarni z represjonowanymi za polskość Polakami na Białorusi.

Jak dziś wygląda sytuacja Polaków na Białorusi?

Na wtorkowym posiedzeniu ze swoimi urzędnikami białoruski dyktator wiele uwagi poświęcił działalności organizacji kresowych Polaków.

Łukaszenko wezwał swoich urzędników do zwiększenia kontroli nad organizacjami kresowych Polaków i „popracowania nad nimi”. Upamiętnianie „żołnierzy wyklętych” nazwał „heroizacją bandytów i zbrodniarzy wojennych”, a przynależność Kresów Wschodnich do II Rzeczpospolitej określił „okupacją”. Łukaszenko posunął się nawet do kwestionowania tożsamości narodowej miejscowych polskich działaczy.

Jego antypolska tyrada oznacza, że władze Białorusi będą kontynuować ograniczanie działalności organizacji miejscowych Polaków. Śruba jeszcze nigdy w krótkiej historii Białorusi nie była dokręcona tak mocno. Niczym za czasów carskich przestępstwem staje się już nawet uczenie i upamiętnianie polskiej historii we własnym kręgu. Oznacza to również, że Łukaszenko nie chce żadnego dialogu. Tak jak już napisałem władze Polski muszą teraz dołożyć wszelkich starań by Łukaszenko zaczął ponosić koszty antypolskiej polityki, godzącej w możliwość przetrwania polskiej mniejszości na tamtych terenach.

#UwolnićPaniszewą
#JedenNaródPonadGranicami

Może być zdjęciem przedstawiającym stoi, ogień i na świeżym powietrzu
Plugin for Social Media by Acurax Wordpress Design Studio