Łódź

Łódź zamienia parkingi na parklety

Władze miasta poparły pomysł fundacji Fenomen i planuje zapłacić łódzkiej firmie G&P Invest 40 tys zł miejskich pieniędzy za sezonową likwidację miejsca parkingowego zlokalizowanego przy ul. Struga 2 i postawienie w tym miejscu ławek z desek, czyli tzw. parkletu. Miejsce to ma teoretycznie służyć jako specjalne miejsce spotkań i rozmów łodzian. Zmotoryzowani mieszkańcy Łodzi uważają jednak, że to kolejny pomysł utrudniający im funkcjonowanie w mieście.

Zastanawiające jest jakie były intencje pomysłodawcy, czyli fundacji Fenomen, bowiem nowe miejsce wytchnienia ma stanąć przy jednej z najbardziej zakorkowanych ulic śródmieścia. Istnieje zatem uzasadniona obawa, że komfort wypoczynku może być dość wątpliwy i mieszkańcy nie będą chcieli rozwijać tam kontaktów społecznych. Grupa, która nagłośniła sprawę, na swoim fanpage’u udostępniła zdjęcia podobnego przedsięwzięcia w Wiedniu, na których widać, że mimo dogodnych warunków pogodowych – ławki są puste, podczas gdy wszystkie miejsca parkingowe obok – zajęte.

W odpowiedzi na wątpliwości dotyczące nowego parkletu przedstawiciel Urzędu Miasta, Tomasz Trela napisał: „Ulica Struga […] służy pieszym jako korytarz komunikacyjny. […] posiada bardzo wąskie chodniki, których szerokość jest nieadekwatna do występującego tam natężenia ruchu pieszego. Co więcej na tej ulicy nie występuje żadna forma roślinności. Przestrzeń ulicy Struga nie zachęca do pozostania w niej, mimo bardzo wysokiej jakości architektury […]. Zlokalizowanie miejsc do siedzenia w tej przestrzeni będzie dodatkową korzyścią dla osób oczekujących na autobus, […] a także wszystkich zmęczonych upałem na ul. Piotrkowskiej (parklet będzie zlokalizowany po południowej stronie ulicy – w miejscu zacienionym).

Instalacja będzie ogólnodostępna i ma na celu tworzenie warunków sprzyjających nowym aktywnościom „ożywiającym” przestrzeń między budynkami i nawiązywaniu relacji pomiędzy jej użytkownikami […]. Mieszkańcy i przedsiębiorcy poczują większą przynależność do miejsca, w którym żyją poprzez zaangażowanie ich od samego początku w inicjatywę. Obecność parkletu sprawi, że ul. Struga stanie się miejscem integracji lokalnych społeczności i może być początkiem do podejmowania kolejnych inicjatyw obywatelskich. Zbudowanie tego obiektu uzmysłowi mieszkańcom możliwość współdecydowania o najbliższej okolicy i może zwiększyć zaangażowanie społeczne;

Koszt utrzymania 1500zł/miesiąc. Obejmuje on sprzątanie, pielęgnację i utrzymanie zieleni. […]”.

Szkoda, że po raz kolejny nikt nie pomyślał o komforcie zmotoryzowanych mieszkańców Łodzi.

Źródło: EL. 00000 – Zmotoryzowani Mieszkańcy Łodzi

Customized Social Media Icons from Acurax Digital Marketing Agency