Historia i Kultura

Łódzka premiera i spotkanie z twórcami filmu „Dzik”

We wtorek 13 lutego, w przeddzień 76. Rocznicy powstania Armii Krajowej, odbyła się premiera filmu „Dzik” autorstwa Damiana Wenty oraz Łukasza Chojeckiego. Seans w kinie Charlie zgromadził ok. trzystu osób.

Film jest wyjątkowy i szczególny, a jego akcja rozpoczyna się pod koniec 1944 roku w lasach w pobliżu Rawy Mazowieckiej. Konfident pochodzenia holenderskiego o pseudonimie Peter po dwumiesięcznym pobycie w leśnym oddziale AK ”Dzik” odłącza się od grupy partyzantów i „dezerteruje”. Kilka dni później już w mundurze Wehrmachtu wydaje oddział Niemcom. Rozpoczyna się akcja o kryptonimie ”Dzik”, czyli pościg, ucieczka, walka z wrogiem i samym sobą. Ogromne emocje, duch walki, patriotyzm.

Po seansie odbyło się krótkie spotkanie z autorami filmu, którzy odpowiadali na pytania zgromadzonych na sali. Wszyscy wyrazili swój podziw oraz podziękowania, a także dopytywali o kulisy powstawania filmu oraz o ewentualne dalsze poczynania.

Sam film nie mógłby powstać bez pomocy Instytutu Pamięci Narodowej, który udostępnił swoje materiały, m. in. informację na temat Georga Hermanna Boettiga, krwawego kata gestapo, którego sylwetka została przedstawiona w produkcji oraz wielu świadków, którzy zgodzili się opowiedzieć przed kamerą swoje historie, a także tych, którzy zrobili to w bardziej poufny sposób, ze względu na okropne doświadczenia  z niemieckimi katami. Autorzy zapowiedzieli też powstanie kolejnych części produkcji, które poruszą inne, wcześniejsze dzieje oddziału leśnego AK „Dzik”.

Plugin for Social Media by Acurax Wordpress Design Studio