Łódź

Łódzki autobus dla bezdomnych – jedyny taki w Polsce

1 grudnia na ulice Łodzi wyjechał nocny autobus, w którym osoby bezdomne i potrzebujące mogą otrzymać ciepły posiłek, gorący napój, umyć się oraz skorzystać z podstawowej pomocy medycznej. Jeśli wyrażą taką chęć – zostaną przewiezione do noclegowni. W autobusie można się również ogrzać, wziąć odzież na zmianę, leki oraz dopytać o inne formy wsparcia.

Autobus rusza codziennie spod Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady o godzinie 22, zatrzymuje się w miejscach, gdzie z reguły gromadzą się bezdomni, a swoją trasę kończy na pl. Barlickiego o 3 nad ranem. W autobusie potrzebującymi zajmują się wolontariusze, którymi są osoby bezdomne ze schroniska. Właśnie te osoby znają najlepiej ich potrzeby i łatwiej dzięki temu o porozumienie.

Program „Autobus dla bezdomnych i potrzebujących” realizowany jest w Łodzi od 12 lat z inicjatywy Towarzystwa Pomocy im św. Brata Alberta, przy współpracy z łódzkim magistratem. Jak wynika z przeprowadzonych w 2015 roku badań, w Łodzi żyje 999 osób bez dachu nad głową, z czego 399 mieszka na ulicy. W Łodzi przygotowane jest ponad 500 miejsc w noclegowniach. 1 grudnia Towarzystwo uruchomiło również sezonową świetlicę przy al. Piłsudskiego 119, z której bezdomni mogą korzystać w ciągu dnia. Sam autobus będzie kursował po ulicach Łodzi do 15 marca.

Trasa Autobusu prowadzi: 
ze Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady 17, poprzez Dworzec Łódź – Kaliska (przy al. Unii Lubelskiej), Dworzec Łódź – Żabieniec (parking w pobliżu budynku dworca), Stary Rynek przy ul. Podrzecznej, następnie pl. Barlickiego przy ul. Małej, Noclegownia dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Szczytowej 11, Noclegownia dla Bezdomnych Kobiet przy ul. Gałczyńskiego 7, do Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady 17.

www-mops-lodz
www.mops.lodz.pl
Social Media Widget Powered by Acurax Web Development Company