Łódź

Łódzki Brus pod rezydencje. Co z „Warszycem”?

Według projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Łodzi do 2050 r. na części łódzkiego Brusa ma pojawić się zabudowa mieszkaniowa rezydencjonalna. Tymczasem istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie tam spoczywają szczątki Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” i jego żołnierzy.

Do tej pory zbadano zaledwie 2-3 proc. terenu, a już znaleziono tam 153 ciała. Historycy, którzy są przekonani, że na Brusie pochowano „Warszyca” uważają, że poligon można przebadać w ciągu dwóch, trzech lat, dłużej może potrwać zebranie dokumentów wskazujących miejsca, w których znajdują się szczątki żołnierzy. Jeśli natomiast teren dostanie się w ręce deweloperów, prawda historyczna może już nigdy nie ujrzeć światła dziennego, bo ci być może zechcą ukryć znaleziska, by nie spłoszyć klientów i nie stracić inwestycji.

Nowej zabudowie sprzeciwiają się również trzy rady pobliskich osiedli i mieszkańcy, którzy chcą w tym miejscu terenów zielonych.

Poważne roszczenia do Brusa ma także wojsko, które w 2009 r. obniżyło miastu stawkę z 120 na 73 mln zł pod warunkiem, że miasto terenów nie sprzeda i nie powstaną tu mieszkania. W przypadku sprzedaży pod rezydencje armia może upomnieć się o brakujące miliony.

JS

Źródło: www.dzienniklodzki.pl

2 KOMENTARZE

  1. Nie dajmy się oszwabić. Rzeczywiscie tak jak w kom. deweloperzy za wszelką cenę będą się starali by ewentualne szczątki zagrzebać „poufnie”

  2. To miał być teren do wypoczynku – dlatego Wojsko sprzedało za taką cenę a nie dla deweloperów – może Pani Prezydent Zdanowska przemyśli tą ofertę bo będzie Miasto płacić kolosalne pieniądze za nie dotrzymanie umowy i na pewno zajmie się tym CBA po zgłoszeniach przez MIESZKAŃCÓW ŁODZI.

Komentarze są wyłączone.

Social Network Widget by Acurax Small Business Website Designers