Historia i Kultura Województwo

Łódzkie pamięta o Wyklętych – relacja z uroczystości

Dzisiaj w całej Polsce miały miejsce uroczystości związane już z 10. Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak jednak przebiegły obchody tego święta w naszym województwie? O tym krótko poniżej.

Sieradz

Upamiętnienie już 70. rocznicy egzekucji siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” w Sieradzu rozpoczęło się od Mszy Świętej o godzinie 14:00. Na Mszy w kościele garnizonowym nie zabrakło rzecz jasna żołnierzy, krewnych Żołnierzy Wyklętych, samorządowców na czele z prezydentem miasta oraz działaczy Ruchu Narodowego i Młodzieży Wszechpolskiej.

Po Mszy wierni wraz z żołnierzami udali się spod kościoła na pobliski plac znajdujący się naprzeciwko I LO im. Kazimierza Jagiellończyka. Na miejscu po oficjalnym przywitaniu zebranych osób (w tym szczególnie członków rodzin pomordowanych bohaterów) złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem upamiętniającym Wyklętych. Następnie lokalni działacze narodowi rozpoczęli zbiórkę na rzecz Fundacji „Niezłomni” im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Zbiórkę tę dosyć chętnie wspierali zebrani mieszkańcy. Także sz. Czytelnicy mogą to uczynić np. poprzez wsparcie wspomnianej fundacji. Więcej szczegółów na stronie: http://www.fundacjaniezlomni.pl/chce-pomoc.html.

Brak opisu.
Brak opisu.
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.15752-9/s2048x2048/155959888_4058775437479894_4768107994604163008_n.jpg?_nc_cat=106&ccb=3&_nc_sid=ae9488&_nc_ohc=QOtScg4w2VoAX95Qouk&_nc_ht=scontent-frt3-1.xx&tp=7&oh=d9e26e8d2c0dc3be88ecb0643ad5820e&oe=60623230
Brak opisu.
Brak opisu.

Marian Michalak – Niezłomny z Sieradza

Ta krótka relacja zakończona zostanie wspomnieniem o sieradzkim Żołnierzu Wyklętym – Marianie Michalaku – o którym powstała broszura. Jest to postać na tyle ciekawa, że po prostu warto o niej poczytać. Można to uczynić poprzez odebranie darmowego egzemplarzu wspomnianej broszury w Centrum Informacji Kulturalnej w Sieradzu, znajdującym się przy rynku.

Poniżej umieszczony jest sam wstęp do tej krótkiej publikacji pt. „Marian Michalak. Człowiek z dwoma obozowymi numerami. Kanonier AK.”:

„Marian Michalak był jednym z wielu członków Armii Krajowej, działających w czasie okupacji niemieckiej. W swoim krótkim, zaledwie trzydziestosześcioletnim życiu, doświadczył koszmaru dwóch obozów koncentracyjnych i zginął w areszcie Urzędu Bezpieczeństwa, gdzie został zakatowany przez funkcjonariusza UB. Do dziś ten tragicznie zmarły, walczący o wolność naszego kraju człowiek, nie doczekał się godnego upamiętnienia. Choć jego historia jest jedną z wielu stworzonych przez okrutne czasy wojny, to jednak uwidacznia dramat, poświęcenie i bohaterstwo poszczególnych członków AK. W tej krótkiej broszurze, która – mamy nadzieję – trafi do rąk wielu Sieradzan i nie tylko, chcemy wraz z rodziną Mariana Michalaka przedstawić jego życiorys i przywrócić pamięć o tym sieradzkim kanonierze Armii Krajowej.”

Brak opisu.

Bełchatów

Wczoraj bełchatowscy działacze MW wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. „Cieszę się, że istnieją organizacje lokalne czy ogólnopolskie takie jak na przykład Młodzież Wszechpolska, które cały czas pielęgnują pamięć o Żołnierzach Wyklętych.”– mówił były działacz Młodzieży Wszechpolskiej w Bełchatowie – Mateusz Broncel.

Może być zdjęciem przedstawiającym stoi, ogień i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, stoi, gra na instrumencie muzycznym i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby, ludzie stoją i tekst „Belchatów”

Tomaszów Mazowiecki

W Tomaszowie również nie zabrakło działaczy narodowych. Oddali oni hołd wyklętym bohaterom m.in. pod tablicą upamiętniającą samego rotmistrza W. Pileckiego, czy pod lokalnym pomnikiem Nieznanego Żołnierza.

Może być zdjęciem przedstawiającym pomnik i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym na świeżym powietrzu i pomnik

Koluszki

Z okazji Narodowego dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych działacze Ruchu Narodowego oraz Młodzieży Wszechpolskiej odwiedzili cmentarz parafialny w Świnach. Zapalili znicze na grobie ppor. Danuty Tkaczyk, sanitariuszki podczas II wś, działaczki NSZ.

Może być zdjęciem przedstawiającym pomnik i tekst „Ś.P. ANTONI TKACZYK ŻYŁ LAT ZM.17 IV 1983 JEZU UFAMY TOBIE DANUTA TKACZYK ZYŁALAT93-ZM.061 2018 R.”
Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby, na świeżym powietrzu, pomnik i tekst
Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby, pomnik, na świeżym powietrzu i tekst
Może być zdjęciem przedstawiającym co najmniej jedna osoba, pomnik i na świeżym powietrzu

Rawa Mazowiecka

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych przedstawiciele rawskich struktur MW wybrali się pod tablicę Danuty Siedzikówny „Inki” w celu zapalenia zniczy.

Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby, ludzie stoją i pomnik

Radomsko

Radomszczańscy Wszechpolacy oraz lokalni działacze Ruchu Narodowego z okazji wspominanego święta złożyli kwiaty pod pomnikiem Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

Może być zdjęciem przedstawiającym na świeżym powietrzu i pomnik

Zduńska Wola:


Środowisko zduńskowolskich Konfederatów wzięło udział w niedzielnej Mszy Świętej, niedzielnych jak i poniedziałkowych obchodach tego święta, ale nie tylko. Delegacja ze Zduńskiej Woli wzięła udział w Łódzkich obchodach Pod pomnikiem Ofiar Komunizmu przy Alei Anstadta.
👉🏻Lokalni działacze w Zduńskiej Woli stworzyli apolityczne, oddolne i patriotyczne stowarzyszenie o nazwie „Zduńskowolska Inicjatywa Patriotyczna”, której pierwszą akcją była tzw. #TarczaDlaSeniora. W najbliższą niedzielę będązbierać pieniądze na rzecz  „Fundacja Niezłomni”, która wspiera ekshumacje Żołnierzy Wyklętych.
👉🏻 Brali również udział w akcji porozumienia zduńskowolskich środowisk patriotycznych i stowarzyszeń oraz wsparli projekt nadania imienia „Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość” łącznikowi między ulicami Szymanowskiego oraz Dolnej. W poniedziałek o godzinie 10:30 odbyła się także konferencja prasowa zapowiadająca złożenie projektu do Rady Miasta Zduńskiej Woli z udziałem stowarzyszeń: Pamiętamy, Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli, oraz GRH „Chrobry I” oraz naszym.

Social Media Widget Powered by Acurax Web Development Company