Łódź

Marsz Niepodległości 2019 [FOTO]

Marsz Niepodległości przeszedł 11 listopada ulicami Warszawy już po raz 10. Nie brakowało śpiewów, okrzyków, wspaniałej oprawy tego święta, które ponad 100 tysięcy osób przeżyło wspólnie maszerując z Ronda Dmowskiego na błonia Stadionu Narodowego. Nieodłącznym folklorem przy tej okazji są prowokacje skrajnej lewicy i liberałów, które jednak nie zmąciły świetnych nastrojów narodowców i patriotów, którzy przybyli ze wszystkich stron, również z Łodzi.

Jeszcze kilka dni przed Marszem nastroje wyostrzyły doniesienia medialne o woli rozwiązania zgromadzenia zaraz po jego rozpoczęciu przez ppor. Ewę Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy. Swoistą konsternację zaś patrioci przeżyli po oświadczeniu kard. Nycza, który uniemożliwił odprawienie Mszy św. dla uczestników Marszu przed jego rozpoczęciem. Zainteresowanie mediów wzbudziło także tegoroczne logo – różaniec trzymany mocno w prawej dłoni oraz hasło „Miej w opiece naród cały”, nawiązujące do znanej maryjnej pieśni.

Zarówno Msza, jak i zaplanowany na 13:30 różaniec publiczny doszły do skutku. O godzinie 14 na Rondzie Dmowskiego głos zabrali przedstawiciele środowisk organizujących Marsz, zaś kilka minut po 15 Morze Polskości ruszyło w kierunku prawobrzeżnej Warszawy. Z budynków Alei Jerozolimskich oraz bocznych uliczek w okolicach Ronda de Gaulle’a można było zobaczyć i usłyszeć prowokacyjne hasła, które nie zakłóciły jednak harmonijnego przebiegu zgromadzenia. Wieczorem na błoniach Stadionu Narodowego wystąpili artyści z koncertem piosenek patriotycznych.

Wzorem poprzednich lat, łódzkie środowiska narodowe zorganizowały wspólny autokarowy wyjazd, który zgromadził około 100 osób. Działacze okręgu łódzkiego brali także czynny udział w obsłudze Marszu – Straży Marszu Niepodległości oraz kweście. Późnym wieczorem wszyscy zebrani byli z powrotem w Łodzi w znakomitych humorach, nie mogąc się już doczekać przyszłorocznej edycji Marszu Niepodległości.

Customized Social Media Icons from Acurax Digital Marketing Agency