Zapowiedzi

Marsz Pamięci dzieci z obozu „na Przemysłowej”

Już jutro, 5 listopada ulicami Łodzi przejdzie III Marsz Pamięci dzieci z obozu na Przemysłowej – małych więźniów łagru stworzonego przez hitlerowskie władze dla polskich dzieci. Pochód wyruszy o godz. 13:00 spod kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Placu Kościelnym i uda się pod Pomnik Pękniętego Serca przy ul. Brackiej.

Miejsce zwane „małym Oświęcimem” wciąż pozostaje nieznane, także dla wielu łodzian. Pisaliśmy o nim już wcześniej [szczegóły tutaj: http://www.narodowalodz.pl/publicystyka/zapomniane-dzieci-lodzi/]. Do 1945 roku przez obóz „na Przemysłowej” (Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolitzei in Litzmannstadt) przewinęło się kilka tysięcy polskich dzieci. Najmłodsi więźniowie mieli tylko 6 lat. Niemieckie władze kierowały tu dzieci bezdomne, osierocone lub zatrzymane na ulicach czy dworcach. Trafiały tu dzieci działaczy polskiego ruchu oporu i organizacji podziemnych, a także dzieci rodziców wywiezionych na roboty przymusowe. Do dziś nie ustalono, ile z nich zmarło w wyniku panującego w obozie głodu, chorób i wycieńczającej pracy.

5 listopada (czwartek) ulicami Bałut przejdzie uroczysty pochód pod Pomnik Martyrologii Dzieci, znany jako „Pęknięte Serce”. Współorganizatorem Marszu jest arcybiskup Marek Jędraszewski. Pochód poprzedzi Msza Święta pod przewodnictwem abpa Jędraszewskiego, która rozpocznie się o godz. 12:00 w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Kościelnej 8/10 (Plac Kościelny). Stamtąd o godz. 13:00 wyruszy pochód, który uda się pod Pomnik Pękniętego Serca przy ulicy Brackiej. Tam odbędzie się złożenie kwiatów, zapalenie zniczy i oficjalna część uroczystości.

Msza Święta: 12:00 (Kościół WNMP, Plac Kościelny)

Start Marszu: 13:0012194684_1728086834085761_7245345331407732496_o

Floating Social Media Icons by Acurax Wordpress Designers