Events Historia i Kultura Łódź

Marsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej w Łodzi – relacja

Prawda warunkiem dobrych relacji !!!

W dniu 11 lipca odbył się w Łodzi kolejny Marsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej.

Uroczystości rozpoczęły się pod Konsulatem Honorowym Ukrainy przy ulicy Piotrkowskiej 77 parę minut po godzinie 18:00. Przemówienia wygłosili: Kamil Klimczak (prezes KRD), Jan Waliszewski (Akcja Narodowa), Dariusz Ziemba (Ruch Narodowy) i poseł na Sejm RP Alicja Kaczorowska (PiS).

W imieniu Ruchu Narodowego przypomniałem zeszłoroczny wniosek, który złożyliśmy do RM o upamiętnienie ofiar, ofiar wszelkiej nacji zgładzonych przez nacjonalistów ukraińskich zarażonych chorą ideologią nazistowską. Rok temu wystąpiliśmy o utworzenie skweru dedykowanego ich pamięci.

Niestety komisja kultury przy RM zaopiniowała go negatywnie.

Ponieważ przedstawicielom RM i UMŁ, jak widać po braku ich obecności na uroczystościach, czy braku jakiejkolwiek wzmianki na stronach i portalach związanych z „magistratem”, nie zależy na upamiętnieniu ofiar, w tym roku złożyliśmy kolejny wniosek. Tym razem wystąpiliśmy o uhonorowanie obrońców Przebraża, polskiej enklawy wśród morza śmierci i nienawiści.

Gdyby nie wytrzymali morderczej nawały ukraińskich szowinistów z OUN-UPA do listy 60 tys. ofiar z samego Wołynia moglibyśmy dopisać kolejnych kilkanaście tysięcy rodaków, a także Ukraińców z mieszanych małżeństw, którzy znaleźli schronienie w Przebrażu.

Tegoroczne obchody zainicjowane przez Klub im. Romana Dmowskiego współorganizował Ruch Narodowy, Akcja Narodowa, Fundacja Pomian Srzednickiego… udział wzięli Alicja Kaczorowska z PiS, Korwin, Prawica RP, Federacja, Narodowy Świt i wielu innych łodzian, którym leży na sercu Pamięć o Ofiarach i walka o prawdę !!!

Niezmiernie cieszy fakt, iż w „Marszu” wzięły udział tak liczne środowiska patriotyczne z Łodzi.

Może to nie miejsce na krytykę, ale rozczarowuje brak przedstawicieli Kukiz’15, z którym 4 lata temu rozpoczynałem walkę o upamiętnienie ofiar z Kresów organizując kolejne uroczystości. Jak wspomniałem, rozczarowuje brak przedstawicieli władz miasta, rozczarowuje brak szerszej reprezentacji „opozycji miejskiej”- radnych z klubu PiS.

Marsz zgromadził około 100 uczestników, którzy niosąc wielką flagę Polski w milczeniu przemaszerowali spod Konsulatu Honorowego Ukrainy na pl. Wolności gdzie nastąpiły kolejne przemówienia.

Pani Posłanka po raz kolejny powtórzyła słowa „Trzeba wybaczyć zło, które spotkało Polaków i sprawiedliwych Ukraińców, ale nie wolno na ołtarzu relacji polsko-ukraińskich składać ofiar takiej rzezi”. Czy jest to odosobniony głos w partii rządzącej !?

Emocjonujące przemówienie wygłosił Mateusz Wileński z Młodzi dla Wolności.

Zaznaczył jak ważna jest edukacja i uczestnictwo młodych ludzi w tego typu wydarzeniach. Jak mówił, niepojętym jest do czego zdolny jest „człowiek”, czemu takie okrucieństwo miało miejsce. Potępić je powinni solidarnie przedstawiciele wszelkich środowisk bez względu na barwy polityczne i przekonania.

Głos zabrali również Marcin Błaszczyk (Federacja dla Rzeczypospolitej), Paweł Adamiak (Prawica Rzeczypospolitej) oraz Kamil Klimczak.

Uroczystości zakończyła modlitwa za ofiary oraz odśpiewanie „Roty”.

Wszystkim uczestnikom w imieniu Ruchu Narodowego jak i organizatorów serdecznie DZIĘKUJEMY !!!

Modlitwa, prawda i pamięć Ofiarom… potępienie zbrodni i hańba oprawcom.

Dariusz Ziemba,

Ruch Narodowy – koło Łódź

Animated Social Media Icons by Acurax Wordpress Development Company