Events Łódź

Marsz pamięci rotmistrza Pileckiego

Wczoraj, 25 maja, w dniu 69. rocznicy zamordowania Witolda Pileckiego strzałem w tył głowy w komunistycznym więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, ulicami Łodzi przeszedł Marsz pamięci rotmistrza Pileckiego. Organizowany przez Porozumienie Środowisk Patriotycznych Regionu Łódzkiego marsz rozpoczął się mszą św. w kościele Zesłania Ducha Świętego przy Placu Wolności w Łodzi, a następnie przeszedł pod Pomnik ofiar komunizmu przy ul. Anstadta.

W manifestacji brały udział m.in. Młodzież Wszechpolska, Obóz Narodowo-Radykalny, Prawica Rzeczpospolitej, Klub im. Romana Dmowskiego, Ruch Kontroli Wyborów, Związek Strzelecki RP. Marsz zgromadził kilkaset osób i zakończył się przemówieniami kombatantów ze Związku Żołnierzy Armii Krajowej, przedstawicielami samorządowców i organizatorów. Zwracano uwagę na wyjątkowe męstwo i odwagę rotmistrza, lecz także rzadką dzisiaj umiejętność podporządkowania zwierzchnictwu. Poruszono temat budynku znajdującego się naprzeciw pomnika, gdzie miało miejsce komunistyczne więzienie i gdzie „przesłuchiwano” żołnierzy polskiego podziemia. Przypomniano także postać Stanisława Sojczyńskiego, ps. „Warszyc” – żołnierza wyklętego ziemi radomszczańskiej i łódzkiej, zamordowanego w Łodzi przez komunistów w 1947r. Odbyła się zbiórka podpisów pod projektem budowy pomnika ku czci „Warszyca”. Całe zgromadzenie zakończyło odśpiewanie hymnu narodowego.

Rotmistrz Witold Pilecki urodził się w 1901r., walczył w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920r., a także w kampanii wrześniowej. Po klęsce wojny obronnej, był współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej. Wsławił się jako ochotnik do Auschwitz, gdzie spędził niespełna 3 lata, budował siatkę konspiracyjną oraz stworzył raport, który przedstawił dowództwu po ucieczce z obozu. Walczył w powstaniu warszawskim (dowodził jednym z oddziałów zgrupowania Chrobry II), przebywał następnie w niemieckiej niewoli. Nie złożył broni w roku 1945 i nie ujawnił się podczas „amnestii”. Aresztowany w maju 1947 roku, oskarżony m.in. o szpiegostwo na rzecz gen. Andersa, oskarżony na karę śmierci. Zabity strzałem w tył głowy 25 maja 1947r. w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Zwłoki Witolda Pileckiego, który pośmiertnie awansowany został do stopnia pułk ownika, nie zostały odnalezione. Ustalono, że pochowany został w kwaterze na Łączce, gdzie istnieje symboliczny rodzinny grób.

1 KOMENTARZ

Komentarze są wyłączone.

Floating Social Media Icons by Acurax Wordpress Designers