Łódź

Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2018 (Galeria)

3 marca w Łodzi przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Blisko 100 osób zebrało się na Placu Wolności, gdzie zaczynała się manifestacja. Przemarsz kończył swój bieg na ulicy Anstadta pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu, na przeciwko dawnej katowni Urzędu Bezpieczeństwa.

Obchody zostały zorganizowane przez organizacje patriotyczne i narodowe – min. Młodzież Wszechpolską, Obóz Narodowo-Radykalny, Ruch Narodowy, Klub im. Romana Dmowskiego i Prawica RP. Przedstawiciele organzacji nawiązywali do wybranych przez nich życiorysów Żołnierzy Wyklętych, zarówno ziemi łódzkiej jak i innych regionów Polski. Nie zabrakło także postaci opluwanych przez środowiska związane z Gazetą Wyborczą. „Nie możemy pozwolić tym środowiskom na przeciwstawianie żołnierzy AK z tymi z NSZu” – mówił Konrad Kamocki z Młodzieży Wszechpolskiej.
Głos zabrał również jeden z kombatantów, który przedstawił swoją tragiczną historie związaną z okresem stalinizmu w Polsce. Emocjonalne wystąpienie kombatanta spotkało się z żywiołową reakcją słuchaczy. 
Zgromadzeni zaczęli skandować „Cześć i chwała bohaterom” oraz „Dziękujemy”.

Po odśpiewaniu hymnu narodowego zgromadzenie udali się do gmachu XII LO na wystawę poświęconą Żołnierzom Wyklętym.

Wystawa nosiła tytuł „100 lat komunizmu – zbrodnia bez kary”. Krwawe stulecie rozpoczyna bolszewicki zamach stanu w 1917 roku. System komunistyczny, w niektórych krajach trwa do dziś. Jego specyfika burzy wartości takie jak Bóg, człowiek i rodzina. Pomimo, że system komunistyczny przyniósł ofiary ludzkie liczone w milionach istnień, to dziś niechętnie porównywany jest z nazizmem niemieckim. Wystawa obrazująca piekło komunizmu ma być przestrogą.
Będzie w Łodzi dostępna do końca marca w XII LO im. Stanisława Wyspiańskiego, Al. Anstadta 7.

Tekst: Sebastian. S
Zdjęcia: Agnieszka Jaworska

1 KOMENTARZ

  1. Piękna i chwalebna inicjatywa. Trzeba prawdziwą historię Polski i bohaterów którzy o tą Polskę, wolną i niepodległą walczyli pokazywać i odkłamywać całe dekady szykan i robienia z komunistycznych zbrodniarzy bohaterów, a z prawdziwych patriotów i Polaków, bandytów i zdrajców.

Komentarze są wyłączone.

Customized Social Media Icons from Acurax Digital Marketing Agency