Łódź

Marsz Rotmistrza Pileckiego przeszedł ulicami Łodzi (galeria)

W poniedziałek 25 maja minęła 67. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. Tego dnia ulicami Łodzi przeszedł kolejny już Marsz poświęcony jego pamięci. Organizatorem wydarzenia było Porozumienie Środowisk Patriotycznych Regionu Łódzkiego.

Witold_Pilecki_in_color

Witold Pilecki (1901-1948) to wyjątkowa postać historii Polski – symbol Żołnierzy Wyklętych, oficer Wojska Polskiego przed II wojną światową, współorganizator Tajnej Organizacji Wojskowej. W 1940 r. spowodował własne aresztowanie w celu przeprowadzenia wywiadu w KL Auschwitz, gdzie zorganizował ruch oporu, a z którego w 1943 r. uciekł. Autor tzw. raportów Pileckiego, pierwszych pełnych raportów dotyczących Holokaustu. W latach 1943-44 dowódca Kedywu AK, po Powstaniu Warszawskim trafił do niewoli niemieckiej. Po wojnie próbował odbudować struktury konspiracyjne, aresztowany w 1947 r., oskarżony o zdradę i skazany przez komunistyczne władze Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się o 18:00 Mszą Św. w intencji bohatera sprawowaną w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego przy Placu Wolności. Po jej zakończeniu blisko 150 osobowa kolumna marszu wystartowała spod pomnika Tadeusza Kościuszki, kierując się w stronę ul. Anstadta. Pod pomnikiem Ofiar Komunizmu  głos zabrali przedstawiciele organizacji wchodzących w skład Porozumienia – Młodzieży Wszechpolskiej (Kamil Klimczak i Mateusz Jagiełło), Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej (Paweł Wasążnik), Studentów dla Rzeczypospolitej (Piotr Bednarek) oraz Ruchu Narodowego (Adam Małecki). Największe poruszenie wywołało krótkie przemówienie kpt. Jerzego Stawskiego ps. „Lubicz”, weterana AK i KWP „Warszyca”, który wyraził swoją aprobatę dla młodych działaczy i nadzieje z nimi związane. Następnie złożono pod pomnikiem kwiaty i zapalono znicze. Uroczystości zakończyły się odśpiewaniem Hymnu Narodowego. W wydarzeniach brali udział także przedstawiciele Kongresu Nowej Prawicy, harcerze, kibice i mieszkańcy miasta.

Marsze ku czci rotmistrza Witolda Pileckiego organizowane są społecznie już od kilku lat. Organizatorzy łódzkich obchodów zgodnie wyrazili radość z faktu, że z roku na rok powiększa się grono ludzi biorących w nich udział, a władze zmusza do przyjęcia odpowiedniej retoryki historycznej.

1

2

3

4

5

6

8

9

7

10

11

12

14

13

15

17

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company