Historia i Kultura Województwo

Narodowcy uczcili pamięć zamordowanych w Wieluniu

W minioną niedzielę tj. 1 września działacze narodowi z Młodzieży Wszechpolskiej, łódzkiej Brygady ONR oraz Ruchu Narodowego wzięli udział w oficjalnych uroczystościach w Wieluniu.

Warto przypomnieć, że 80 lat temu niemiecki agresor poprzez nalot bombowy zniszczył 75% miasta, a bomby spadły również na szpital, który został zrównany z ziemią. Czyn tym bardziej haniebny, iż nalot rozpoczął się o 4:40 na jeszcze śpiące miasto. Upamiętnienie  ofiar wybuchu II Wojny Światowej w Wieluniu miało charakter państwowy, a w uroczystościach wzięli udział prezydenci Polski i Niemiec, a także inni ważni oficjele życia publicznego.

Uroczystości rozpoczęły się od dźwięku syren o 4.40 oraz krótkiego pokazu multimedialnego ukazującego Wieluń w przededniu wybuchu wojny, w trakcie bombardowania oraz przybliżono okres jego odbudowy i współczesnego funkcjonowania. Następnie głos zabrał burmistrz Wielunia, Prezydent Polski Andrzej Duda oraz Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Wielu przybyłym tego dnia wczesnego poranka spodobały się przemowy głów państw, co było okraszone brawami, a zwłaszcza ukorzenie się i przeprosiny prezydenta Niemiec za mordy swoich rodaków. Refleksja nacjonalistów po obchodach jest jednak taka, że za słowami muszą iść czyny.  Oczywiście, warto docenić przeprosiny ze strony głowy państwa Niemiec, aczkolwiek trzeba pamiętać, że za tym powinny iść czyny, a te w przeciągu ostatnich lat nieco przeczą, zwłaszcza jeśli przypomnimy nagminne używanie sformułowania „Polskie obozy śmierci” w niemieckich gazetach, czy też serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”, gdzie żołnierzy Armii Krajowej pokazano jako antysemitów i starano się zrzucić część  obciążeń.

Wszechpolacy przy okazji wizyty w Wieluniu zwiedzili centrum miasta, a także odmówili krótką modlitwę za zamordowanych w trakcie niemieckich nalotów.  

Plugin for Social Media by Acurax Wordpress Design Studio