Events Łódź Województwo

Narodowcy upamiętnili w Łodzi ofiary Rzezi Wołyńskiej

W dniu 11 lipca obchodziliśmy po raz czwarty ustanowiony w 2016 r. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich szowinistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Choć powszechnie w odniesieniu do tego „święta” mówi się o „Rzezi Wołyńskiej”, której kulminacja przypada na 11 lipca 1943 r. gdy to ukraińscy szowiniści napadli na blisko 100 osad i wsi polskich mordując w ciągu dwóch dni około 10 tysięcy naszych rodaków, trzeba pamiętać iż zbrodnicza działalność szowinistów ukraińskich obejmuje również lata 1939-1947 kiedy to „Akcja Wisła” odcięła od zaplecza bandy UPA działające na terenie powstałej po II WŚ PRL i zakończyła terrorystyczną działalność powyższych.

Również wcześniejsze stosunki polsko-ukaińskie nie należały do przyjacielskich, o czym świadczą liczne akty terroru w 20-leciu międzywojennym i próby utworzenia ZURL na terenach wschodnich II RP w 1918 i 1919 r. – próba opanowania Lwowa i Przemyśla.

Wracając do obchodów 77 rocznicy „Rzezi Wołyńskiej”, w całym kraju środowiska narodowe, patriotyczne i kresowe organizowały w sobotę i niedzielę obchody upamiętniające naszych rodaków pomordowanych na wschodzie w latach 1939-1947.

Również w Łodzi odbył się Marsz Pamięci zainspirowany przez środowisko Klubu im. Romana Dmowskiego. Wzięły w nim udział delegacje Ruchu Narodowego, Obozu Narodowo-Radykalnego oraz osoby związane z inicjatywą społeczną „marszlodz.pl”.

Jak w latach ubiegłych rozpoczęcie uroczystości miało miejsce przed Konsulatem Honorowym Ukrainy przy ulicy Piotrkowskiej 77. Po wstępnym przemówieniu kolegi Kamila Klimczaka marsz w zadumie i milczeniu ruszył w kierunku placu Wolności. Następnie uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą naszych rodaków z Kresów II RP. Pamiątkowa tablica  znajdującą się na ścianie kościoła Parafii Zesłania Ducha Świętego przy ul. Piotrkowskiej 2/2a. Jest to chyba jedyne takie miejsce w przestrzeni publicznej poświęcone tym tragicznym wydarzeniom.

Po krótkim postoju przemaszerowano na pl. Wolności pod pomnik Tadeusza Kościuszki gdzie przedstawiciele organizacji biorących udział w tegorocznym Marszu Pamięci o Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich szowinistów przemówili do zebranych. W imieniu Klubu im. Romana Dmowskiego Jan Waliszewski, Ruchu Narodowego Dariusz Ziemba, Obozu Narodowo-Radykalnego kolega Krzysztof Szałecki. W przemówieniach podkreślono iż należy rozróżnić zbrodniczy szowinizm ukraiński od miłości do ojczyzny i narodu – zdrowego nacjonalizmu, jaki reprezentowało większość polskich narodowców.

Na zakończenie zebrani odśpiewali „Rotę” oraz pomodlili się za ofiary po czym zgromadzenie zostało rozwiązane. 11 lipca delegacja Ruchu Narodowego z województwa łódzkiego wzięła udział w uroczystościach współorganizowanych przez posła Konfederacji Krzysztofa Tuduja we Wrocławiu.

Między innymi pamięć jest tym co definiuje narody. Tegorocznym uroczystością przyświecała myśl Adama Mickiewicza „Jeśli zapomnę o Nich – Ty Boże na niebie zapomnij o mnie…”

Floating Social Media Icons by Acurax Wordpress Designers