Events Łódź Województwo

Narodowcy w hołdzie powstańcom warszawskim – relacja z obchodów 76. rocznicy w woj. łódzkim

Jak co roku narodowi działacze i sympatycy upamiętnili ofiarę setek tysięcy Polaków, którzy walczyli i/lub umarli podczas powstania warszawskiego. Obchody z udziałem wspomnianych osób miały miejsce m.in. w Łodzi, Bełchatowie, czy w Sieradzu. Przebieg uroczystości w tych i innych miastach zostanie omówiony poniżej.

Bełchatów

Idąc w kolejności alfabetycznej zaczynamy od Bełchatowa. Tam Wszechpolacy wykazali się dużą aktywnością: przed oficjalną uroczystością rozpoczęli od akcji ulotkowej, w której nawoływali do oddania hołdu poległym za ojczyznę. Potem przenieśli się na plac kościoła Narodzenia NMP, gdzie odbyły się główne obchody. Podczas wycia syren nie zabrakło także rac. Po godzinie „W” został odśpiewany hymn Polski. Na koniec obchodów narodowcy w imieniu organizacji złożyli wieniec pod pomnikiem Poległych w Bełchatowie.

Łódź

O godz. 17:00 na pasażu Schillera rozbrzmiały syreny. Łódzka Młodzież Wszechpolska wraz z Ruchem Narodowym dumnie uczciła pamięć Powstańców Warszawskich minutą ciszy, po czym odśpiewała hymn Rzeczypospolitej Polskiej.

Radomsko

W Radomsku narodowcy najpierw ułożyli kotwicę na Placu 3 Maja, a następnie udali się także pod tablicę, która znajdowała się na terenie parafii pw. św. Lamberta, gdzie złożyli biało-czerwony wieniec.

Rawa Mazowiecka

Lokalni działacze Młodzieży Wszechpolskiej wybrali się na cmentarz wojskowy, by zapalić znicz. Co ciekawe część działaczy wybrała się do samej stolicy, gdzie odbył się Marsz Powstania Warszawskiego.

Sieradz

W Sieradzu obchody, mimo że odbywały się na małym terenie, to były urządzone naprawdę dobrze. Przez głośniki można było przez pewien czas posłuchać powstańczych piosenek, a o godzinie „W” nie zabrakło rac, które dzięki kibicom Warty Sieradz i Widzewa Łódź dopełniły piękną atmosferę narodowego zjednoczenia. Po godz. 17:00 głos zabrał m.in. jeden z radnych miejskich, który przeczytał list skierowany do przybyłych na obchody osób autorstwa sieradzanki Haliny Kolińskiej, która brała udział w powstaniu warszawskim. Później narodowcy złożyli kwiaty oraz znicze pod tablicą upamiętniającą mieszkańców Warszawy – miasta niepokonanego. Na koniec odmówiono modlitwę. W ten sposób zakończyły się sieradzkie obchody rocznicy powstania warszawskiego.

Zgierz

Zgierskie obchody 76. rocznicy powstania miały miejsce na cmentarzu przy ul. P. Skargi, gdzie złożono kwiaty i znicze na grobach uczestników zrywu niepodległościowego. Odwiedzono miejsca pochówku 15 powstańców (m.in. porucznika Stanisława Pieczyraka, por. Barbary Rygiel, ppor. Wacława Bryszewskiego, Bogdana Bejma i innych). Przy nagrobkach odczytano biogramy bohaterskich zgierzan, a na koniec zmówiono wspólną modlitwę. W uroczystościach uczestniczyli m.in. członkowie rodzin powstańców warszawskich.

Źródło:

Social Media Icons Powered by Acurax Web Design Company