Po raz kolejny w miastach województwa łódzkiego odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów walczących z komunistycznym reżimem organizowane w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI
W Aleksandrowie Łódzkim trzydniowe obchody ku czci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się w piątek 27 lutego mszą św. odprawioną w intencji poległych Niezłomnych. Po mszy odbył się niezwykle wzruszający koncert Andrzeja Kołakowskiego, który od wielu lat swoją muzyką propaguje pamięć o Żołnierzach Wyklętych.
Drugiego dnia Aleksandrów odwiedził Janusz Niemiec, syn małżeństwa Żołnierzy Wyklętych Antoniego i Janiny Żubrydów. Wstępem do prelekcji był film „List do syna” opowiadający o tym, jak morderca rodziców pana Janusza, agent UB, napisał do niego list, w którym opisuje tragiczną śmierć Żubrydów, której sam był sprawcą.
W niedzielę 1 marca miało miejsce ognisko harcerskie oraz konkurs strzelecki. Po mszy św. sprawowanej w intencji Żołnierzy Wyklętych złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową. Obchody zakończyły się porywającym koncertem „Podziemna Armia Powraca” w wykonaniu Leszka Czajkowskiego, Pawła Piekarczyka i Jerzego Zelnika.
Obchody zostały zorganizowane przez Klub Gazety Polskiej w Aleksandrowie Łódzkim i lokalną parafię pw. św. Archaniołów Rafała i Michała. W ich trakcie działacze Młodzieży Wszechpolskiej przeprowadzili kwestę na rzecz Fundacji im. Kazimierza Wielkiego, w ramach akcji „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”.
W uroczystości w Konstantynowie Łódzkim brali także udział Strzelcy z Jednostek Strzeleckich 1211 i 1240 z Aleksandrowa Łódzkiego.
BEŁCHATÓW
W Bełchatowie obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych zaczęły się już na kilka dni przed 1 marca, jednak ich kulminacyjny punkt przypadł w niedzielę. Pierwszomarcowy marsz ma już swoją małą tradycję w Bełchatowie, lecz w tym roku po raz pierwszy organizowany był przez stowarzyszenie „Bełchatowianie Dla Narodu”. Kilkanaście minut po godzinie 11 wystartowała kolumna marszowa spod jednego z marketów w centrum miasta. Obecne były m.in. poczty sztandarowe szkół i większych zakładów pracy z okolicy oraz przedstawiciele władz samorządowych. Liczną grupą stawili się kibice GKS-u Bełchatów, a także motocykliści z grupy „Białe Kruki” oraz przedstawiciele sekcji jeździeckiej, którzy prowadzili kolumnę marszu. Podczas przemarszu skandowane były liczne hasła patriotyczne i antykomunistyczne. „Armio Wyklęta, Bełchatów o Was pamięta!”, „Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę!” – to tylko niektóre z okrzyków. Uczestnicy nie zapomnieli też o lokalnym bohaterze – Ludwiku Danielaku ps. „Bojar” – którego nazwisko wielokrotnie niosło się po centrum miasta.
Po blisko półgodzinnym pochodzie marsz, w którym uczestniczyło ok. 300 osób, dotarł do celu – do Kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Uroczyście odśpiewano Hymn Polski, przy pomniku „Bełchatowian poległych w walce o wolną Polskę” złożono kwiaty, był też czas na okolicznościowe przemówienia. Uroczystości zakończyła uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, podczas której wiceprezes okręgu łódzkiego Młodzieży Wszechpolskiej został odznaczony medalem Armii Krajowej Koło w Bełchatowie. Przyznawany jest on za kultywowanie pamięci żołnierzy AK.
KONSTANTYNÓW ŁÓDZKI
W Konstantynowie Łódzkim 1 marca 2015 roku odbył się pierwszy w historii miasta marsz upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Obchody ku czci „Niezłomnych” rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. Najświętszej Marii Panny. Po mszy na wychodzących z kościoła wiernych czekała grupa kibiców z konstantynowskiego fan clubu, która przy okrzykach „Cześć i chwała bohaterom” zaprezentowała transparent „Śmierć Wrogom Ojczyzny”. Kolumna marszowa wyruszyła z głównego skrzyżowania i po krótkim przemarszu nastąpił apel poległych przy grobie ks. płk Stanisława Czernika, ps. „Krystian”, „Burza” spoczywającego na lokalnym cmentarzu.
I Marsz Żołnierzy Wyklętych w Konstantynowie Łódzkim zgromadził ok. 100 osób, w tym liczną grupę kibiców Widzewa z FC Kanzas, reprezentantów Młodzieży Wszechpolskiej, rodziny z dziećmi, reprezentantów szkół, oficjeli oraz oczywiście organizatorów działających w konstantynowskim klubie Gazety Polskiej.
ŁĘCZYCA
1 marca 2015 w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych działacze Ruchu Narodowego z Łęczycy razem z kibicami Górnika Łęczyca uczcili ten ważny, historyczny dzień, oddając hołd i cześć poległym.
O godzinie 13:30 pod pomnikiem Bohaterów Bitwy nad Bzurą zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Uroczystość zaszczycił też burmistrz Łęczycy Krzysztof Lipiński. Kilkudziesięciu uczestników po odśpiewaniu hymnu oraz krótkich przemowach ruszyło w stronę cmentarza. Pod Krzyżem Ofiar Zbrodni Reżimu Stalinowskiego, poświęconego zamordowanym w więzieniu łęczyckim w latach 1945-1956, został odczytany wiersz urodzonego w Łęczycy żołnierza Armii Krajowej Józefa Szczepańskiego „Dziś idę walczyć – Mamo!”.
2 marca w łęczyckim Domu Kultury odbyła się projekcja filmu „Dzieci Kwatery Ł” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego, opowiadającego o rodzinach ofiar stalinizmu pochowanych na tzw. „Łączce” warszawskich Powązek.
ZDUŃSKA WOLA
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zduńskiej Woli rozpoczęły się Mszą św. w intencji zbawienia dusz Bohaterów. Bezpośrednio po Mszy głównymi ulicami miasta ruszył II Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w którym poza liczną grupą mieszkańców wzięli udział samorządowcy na czele z Prezydentem miasta i jego zastępcami. Marsz zakończył się pod Pomnikiem Żołnierzy Niezłomnych, gdzie po przemówieniach (głos zabrał m.in. lider lokalnych struktur Ruchu Narodowego – kol. Szymon Łuczak) i akademii przygotowanej przez uczniów jednego z gimnazjum złożono kwiaty. Następnie w Muzeum Historii Miasta została otwarta wystawa zatytułowana: „Hieronim Majewski-wyklęty świadek zbrodni”.
W godzinach popołudniowych odbył się II Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Parku miejskim, w którym wystartowało kilkudziesięciu uczestników. Ostatnim punktem programu był film „Kwatera Ł” wyświetlony w Zduńskowolskim Centrum Integracji „Ratusz”, który spotkał się z dużym zainteresowaniem.
Organizacji obchodów podjął się Komitet Organizujący Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zduńskiej Woli , w tym miejscowi działacze Ruchu Narodowego.
ZGIERZ
Kolejny raz zgierska Młodzież Wszechpolska przy wsparciu Klubu im. Romana Dmowskiego zorganizowała obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
24 lutego w zgierskiej sali konferencyjnej Parku Kulturowego „Miasto Tkaczy” odbyła się projekcja filmu „Dzieci Kwatery Ł” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego.
Dokument opowiada o historiach rodzin ofiar komunizmu, których bliscy zostali zamordowani w warszawskich więzieniach z wyroku komunistycznych sądów, a potem pogrzebani w nieoznaczonych grobach na kwaterze „Ł” warszawskich Powązek.
1 marca o godz. 9:00 w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej ks. kan. Andrzej Chmielewski odprawił Mszę świętą w intencji Żołnierzy Wyklętych. Wolontariusze z Młodzieży Wszechpolskiej i Sekcji Młodzieżowej KNP zbierali przez cały dzień pieniądze na budowę pomnika Żołnierzy Wyklętych w Zgierzu.
Członkowie Klubu im. Romana Dmowskiego przeprowadzili też w zgierskich szkołach kilka prelekcji o Żołnierzach Wyklętych.
4 KOMENTARZE
Komentarze są wyłączone.
O kibicach Widzewa napisaliście ale już o kibicach ŁKS-u jakoś celowo zapomnieliście co?
Publikujemy na stronie to co dostajemy, proszę, aby także przesyłać relacje z akcji kibiców ŁKSu, wtedy będziemy je publikować.
W uroczystości w Konstantynowie Łódzkim brali także udział Strzelcy z Jednostek Strzeleckich 1211 i 1240 z Aleksandrowa Łódzkiego. Mimo iż widać nas na zdjęciach niewspomniano o naszej organizacji która była gościnnie zaproszona przez organizatorów.
Zastępca Dowódcy Jednostki Strzeleckiej 1211 st. Inst. Krzysztof Kusztelak
Witaj, przepraszamy dostajemy tylko relacje i je publikujemy, prosimy także przesyłać własne relacje, to bedziemy starali się je także publikować.
Pozdrawiamy redakcja Narodowej Łodzi. Już dopisujemy.