Historia i Kultura Publicystyka

Narodowy dzień pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dziś, 1 marca, ma miejsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Kim byli? O co walczyli i przeciwko komu? Jakie wydarzenie upamiętnia ustanowienie tego święta akurat 1 marca? Od kiedy celebrujemy to święto? Jak możemy ich upamiętnić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule. Zapraszam do przeczytania!

Żołnierze Wyklęci (inaczej Niezłomni bądź Żołnierze II Konspiracji) w ogromnej mierze byli zwykłymi ludźmi, tacy jak my, którzy nie zgodzili się na nową, sowiecką okupację. Postanowili walczyć o odzyskanie niepodległości swojej Ojczyzny pomimo przewagi i siły komunistycznego reżimu. Można powiedzieć, że było to powstanie antykomunistyczne, które trwało od rozpoczęcia komunistycznej okupacji ziem polskich (1944-45) do 21 października 1963 roku (tego dnia zginął ostatni żołnierz powojennego podziemia niepodległościowego, Józef Franczak ps. „Lalek”).

Warto zaznaczyć, że Żołnierzami Niezłomnymi byli nie tylko ci, którzy walczyli z bronią w ręku, ale również i ci, którzy to robili w inny sposób. Nie brakowało również osób wspierających Żołnierzy II Konspiracji (głównie z ludności cywilnej) – o nich również powinniśmy pamiętać dnia 1 marca.

Żołnierzami Niezłomnymi były między innymi takie osoby jak Danuta Siedzikówna ps. „Inka” (która została zamordowana przez komunistów, mając niespełna 18 lat), Zdzisław Badocha ps. „Żelazny”, Stanisław Sojczyński ps. „Warszyc”, Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka”, Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”, Henryk Flame ps. „Bartek”, Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. „Rój”, Józef Kuraś ps. „Ogień” czy też Witold Pilecki ps. „Witold”. Liczba członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych wynosiła od 120 000 do 180 000 osób.

1 marca nie jest przypadkową datą. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim dokonano wyroku śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Byli to:

  1. Łukasz Ciepliński
  2. Mieczysław Kawalec
  3. Józef Batory
  4. Adam Lazarowicz
  5. Franciszek Błażej
  6. Karol Chmiel
  7. Józef Rzepka

Święto upamiętniające Żołnierzy Niezłomnych obchodzimy od 2011 roku (wtedy jednocześnie miała miejsce 60. rocznica zamordowania członków wyżej wspomnianego IV Zarządu Głównego WiN)

Jak można ten dzień upamiętnić?
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wykletych można upamiętnić między innymi poprzez uczestnictwo w lokalnych obchodach tego święta, zapalenie zniczy (albo złożenie wieńca) w miejscu upamiętnienia Żołnierza / Żołnierzy II Konspiracji, albo poprzez wykorzystanie swoich talentów i umiejętności. Młode osoby mogą również wziąć udział w konkursach wiedzy poświęconych Żołnierzom Niezłomnym. Natomiast osoby, które czują się na siłach, mogą wziąć udział w Biegu Tropem Wilczym – organizowany jest on w wielu miejscach w całej Polsce.

Żołnierze Niezłomni próbowali zostać zabici drugi raz poprzez wymazanie ich z pamięci narodu polskiego – komuniści chcieli zakopać pamięć o nich głęboko pod ziemią, ale nie wiedzieli wtedy, że Niezłomni będą ziarnem, na którym wyrośnie patriotyzm wielu Polaków. W czasach komunizmu próbowano z nich zrobić „bandytów” i „faszystów” – również i dziś nie brakuje środowisk, które próbują zmieszać ich z błotem. Naszym moralnym obowiązkiem jest obrona dobrego imienia naszych narodowych bohaterów – nikt inny za nas tego nie zrobi.
Cześć i chwała Żołnierzom Niezłomnym!

Bartosz Florek

Animated Social Media Icons by Acurax Wordpress Development Company